Huawei IDEOS S7 is a low level Android tablet, packed with a 7 inches multi touch screen, a 768 MHz CPU and a 2 MP front camera. But it's time to get into a bit more details.
Huawei forgot about weight optimization in this 17.64 oz tablet, much heavier than other similar tablets. This tablet is a little bit thick for current standards, with a thickness of 0.61 inches.
Huawei equipped this device with a Qualcomm Snapdragon chip, which holds a good CPU ticking at 768 MHz and as little as 256 MB RAM.
This tablet is only equipped with a 2 mega-pixels front facing camera.
This device includes wi-fi connection (although it can't provide it to other devices acting as a wireless router or modem) and the fastest 3G connectivity, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Huawei IDEOS S7 uses a SIM card to use GSM services.
This tablet also comes with a couple useful features like Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Geolocation, and some sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
This tablet uses a 2200 mAh massive Li-Ion non-replaceable battery that can keep it running for several hours, but you may need to charge it if you use it heavily. An issue to evaluate is that this device's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to live shorter, although having 2200 mAh you will probably buy a new tablet before that becomes a real problem.
The Huawei IDEOS S7 is not very cheap considering it is sold for $ 350, while other similar tablets are being sold for much less than that.
Huawei P40 Lite Dual SIM 4G JNY-LX2 128GB 6GB RAM International Version - Midnight Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Dimensions: | 8.23 x 4.25 x 0.61 inchesMetric20.9 x 10.8 x 1.55 cmImperial |
| Weight: | 17.64 ouncesMetric500.09 gImperial |
| Price: | $ 350.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor: | Single-Core 768 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.