ARCHOS 50c Helium 4G is a decent Android device, featuring a 5 inches display, an extremely powerful 1300 MHz Quad-Core 64-bit processor, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front camera. Let's take a better view of what this cellphone has to offer.
The ARCHOS 50c Helium 4G comes with an exceptional 1300 megahertz Quad-Core 64-bit processing unit, included in the MediaTek MT6732 chip and only 1 GB RAM memory which is a little low for such a good cellphone. Helping with graphic calculations, it also uses an ARM Mali-T760 MP2 graphic processing unit working at 416 megahertz. The ARCHOS 50c Helium 4G has an 8 GB quite large internal storage and an external SD slot, which allows the user to store hundreds of games and apps without any trouble.
Though the ARCHOS 50c Helium 4G is just 5.75" long, it is still able to fit a a 5 inches screen. This cellphone is just 0.36 inches thick, taking it to the thinnest cellphone's category. Archos is offering the ARCHOS 50c Helium 4G in black color.
This device has a good level 5 inches screen with a 854 x 480 resolution, which makes all images and movies look quite colorful and brightful. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone features two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. The ARCHOS 50c Helium 4G also films Full HD 1920x1080 videos. To complete the camera, it also has auto-focus and flash.
The ARCHOS 50c Helium 4G provides Wi-Fi connectivity (although it can't provide it to other devices around, acting as a wireless modem), 4G (LTE) great performance connection and also HSPA+ internet connection, a bit slower 4G technology and 3G fast data connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The ARCHOS 50c Helium 4G comes with two Micro SIM cards to be able to to use 2 different phone lines in the same phone.
This device uses an inmense 2500 mAh Li-Polymer non-replaceable battery providing this phone an extremely long battery life. An issue to evaluate is that this phone's battery isn't replaceable so you can't change it when it starts to lose its charge, whereas having 2500 mAh you will probably discard this device before that becomes an issue.
This phone also features a few nice characteristics as Bluetooth (provides communication with other phones, computers and accessories), GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is really overvalued considering it is offerred for 249 dollars, and some similar cellphones are offerred way cheaper than that. This phone is a great option for you if you want it for gaming.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 4.4.4 |
| Dimensions: | 5.75 x 2.89 x 0.36 inchesMetric14.61 x 7.34 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6732 |
| Processor: | ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 800 (band 20), 1800 (band 3), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.