Asus P527 is a low-end Windows Mobile Professional device, packing a 2.6-inches display and a 2 MP back-facing camera.
Asus appears to have forgotten about weight optimization in this 4.55 oz cellphone. The Asus P527 is a little bit thick for nowadays standards, with its 0.6 inches thickness. The Asus P527 isn't really a compact phone, taking into consideration it is 4.44 inches long,but it just packs a 2.6" screen.
This cellphone is equipped with a interesting 2.6" screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all pictures and movies look quite good. Its screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The Asus P527 includes Wi-Fi connection (although it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G internet connection, over EDGE technologies. The Asus P527 works with a SIM card for GSM connection.
This device has only a 2 MP back side camera.
This phone uses a mid capacity 1300 mAh Li-Ion battery that provides the Asus P527 a quite short battery durationcompared to other cellphones. This device has an aproximate stand by time of 200 hours and a talk time of 5 hours.
This phone is very overpriced considering it costs 400 dollars, while some similar phones are a lot cheaper than that.
ASU.S. P527 Unlocked Phone GPS, WiFi, 2 MP, Windows Mobile--U.S. Version with Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Dimensions: | 4.44 x 2.28 x 0.60 inchesMetric11.28 x 5.79 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 4.55 ouncesMetric128.99 gImperial |
| Price: | $ 400.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.