BlackBerry Curve 8320 is a quite basic BlackBerry cellphone, which features a 2 megapixels back facing camera.
The BlackBerry Curve 8320 is a bit thick for nowadays standards, with a thickness of 0.6". Apparently Blackberry forgot about weight optimization in this 3.9 oz device.
This cellphone only features a 2 mega-pixels back-facing camera. To complete the camera, it also has flash.
This phone features wifi connection (but it can't provide it to other devices acting as a hotspot) and 3G connectivity, using EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM connection.
This cellphone also comes with Bluetooth, and Light Sensor.
This device uses a low capacity 1100 mAh Li-Ion battery that can keep this phone running for some hours, although you will need to charge it even after moderate usage. Blackberry claims this cellphone has a 408 hours stand by time and a 4 hours talk time.
This phone is priced $ 299, a high price for this kind of phone.
Authentic OEM BlackBerry Curve 8320 Phone Custom Leather Pull Wrist Strap / Lanyard in black. RIM
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry |
| Dimensions: | 4.20 x 2.40 x 0.60 inchesMetric10.67 x 6.1 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 3.90 ouncesMetric110.56 gImperial |
| Price: | $ 299.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 312 MHz |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 408 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Sensors: | Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.