BlackBerry Passport is a high-level BlackBerry phone, featuring a 4.5" touch-screen, an exceptional Quad-Core CPU speeding at 2200 megahertz, and two cameras, a 13 MP back camera and a 2 megapixels front facing camera.
Blackberry decided to power the BlackBerry Passport using an extremely powerful Quad-Core processing unit clocking at 2.2 gigahertz, included in the Qualcomm Snapdragon 801 8974-AA chip and a large 3 GB of RAM memory. Handling graphic intensive applications and games, it also uses an Adreno 330 GPU speeding at 450 megahertz. An excellent feature of the BlackBerry Passport is its big 32 GB internal memory and an SD extension slot, allowing you to install lots of applications, games, photos and videos without even thinking about how much storage capacity is left.
This cellphone is a bit heavy comparing to other devices , with a weight of 6.91 ounces. The BlackBerry Passport is only available in black color. Being just 0.37" thick,this phone is thin and practical.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 MP back-facing camera and a 2 MP front side camera. The BlackBerry Passport can also shoot Full HD 1920x1080 videos at 60 fps. The camera also counts with lots of amazing characteristics: flash, auto-focus, digital image stabilization, fast burst mode, face detection shooting, optical image stabilization, HDR mode and geo tagging.
This cellphone is equipped with an astonishing 4.5" screen with a 1440 x 1440 resolution, making everything look absolutely perfect. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This cellphone provides wi-fi capability (and it can be provided to other devices around, acting as a router), HSPA+ (4G) internet connection, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G connectivity, over HSDPA and EDGE technologies. This phone uses a Nano SIM card to use GSM services.
This cellphone has an awesome 3450 mAh Li-Ion non-replaceable battery that provides this phone a marvelous battery duration. Blackberry claims this cellphone has a 432 hours stand by time and a 18 hs talk time. An issue to take into account is that this phone's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to lose capacity, though having 3450 mAh you will probably replace this device before that happens.
This phone also comes with a lot of useful characteristics like NFC (Near Field Communication), Bluetooth, GPS and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
Blackberry offers this cellphone for 225 dollars, which is quite a high price for a phone this level. No matter if you want a phone to majorly use social networks and internet browsing, want a gaming cellphone, are an amateur photographer or want this device for work, this device is a great option .
BlackBerry KEYone CDMA Unlocked Android Smartphone (Verizon) - 4G LTE - 32GB
Shop now
BlackBerry KeyOne Smartphone (GSM Unlocked) - 32GB - Silver (Renewed) (Not for AT&T)
Shop now
BlackBerry Passport Red Edition Factory Unlocked International Version with Qwerty Arabic Keypad
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry 10 |
| Dimensions: | 5.04 x 3.56 x 0.37 inchesMetric12.8 x 9.04 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.91 ouncesMetric195.9 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 225.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 1440 pixels |
| Pixel density: | 453 pixels per inchMetric178.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AA |
| Processor: | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB (800 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 330 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3450 mAh |
| Stand-by Time: | 432 hours |
| Talk Time: | 18 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Digital Image Stabilization, Face Detection Shooting, Fast Burst Mode, Geo Tagging, HDR Mode and Optical Image Stabilization |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 13), 700 (band 17), 800 (band 20), 850 (band 5), 900 (band 8), 1700/2100 (band 4), 1800 (band 3), 1900 (band 2), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.