BLU Vivo 4.8 HD is a decent quality Android device, which features a pretty large 4.8 inches multi touch screen, a great Quad-Core processing unit speeding at 1.5 gigahertz, an 8 MP back side camera and a 5 MP front side camera.
This cellphone is just 5.43 inches long, but it's still able to fit a a 4.8 inches screen. This phone is thin and practical, with a thickness of just 0.27". This phone feels much lighter than what you expect from a cellphone of this size. BLU offers this device in lots of color options, black, pink, green and white.
This phone ships with a very powerful Quad-Core processor running at 1.5 gigahertz and only 1 GB RAM which is a little bit low considering its powerful processing power. A nice advantage of this device is its 16 GB quite large internal storage memory and while it doesn't count with an SD memory slot, it should be enough to store hundreds of applications and games, but it probably wouldn't be enough if you are planning to install some of the heaviest games available nowadays.
This phone has a beautiful 4.8" screen with a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look absolutely great. This screen uses Super AMOLED capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone features two cameras, an 8 MP back side camera and a 5 mega-pixels front facing camera. It also captures videos up to 1920x1080 (Full HD). In addition, the camera has flash.
This device packs a mid capacity 2000 mAh replaceable battery providing this phone with a not very long battery life. This cellphone has an estimated 5 hs talk time and a 250 hours stand by time.
This device includes WiFi connection (which it can provide to other devices acting as a wireless modem or router), HSPA+ (4G) data connection, which is not so fast as LTE networks and 3G fast connectivity, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The BLU Vivo 4.8 HD uses a SIM card to use GSM services.
This phone also includes a handful of nice characteristics as Bluetooth (4.0) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is very expensive considering it is sold for 249 dollars, while other similar cellphones are sold for much less than that. If you buy this cellphone you will also receive headphones and screen protector, charger, USB cable and Silicon case.
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
Unlocked Phone 8GB RAM+128GB, CUBOT X30 6.4 Inch Screen Unlocked Smartphones, 48MP Camera, 4G Dual SIM Unlocked Android Phone, 4200mAh Battery, Android 10, Face ID, US Version, Blue
Shop now
Samsung Galaxy A20s, A207M, 32GB, GSM, Unlocked Phone, Dual-SIM, Blue
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.43 x 2.76 x 0.27 inchesMetric13.79 x 7.01 x 0.69 cmImperial |
| Weight: | 5.15 ouncesMetric146 gImperial |
| Colors: | Black, Green, Pink and White |
| Accessories: | Silicon case, USB cable, charger, headphones and screen protector |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED (16M colors) |
| Size: | 4.8 inchesMetric12.2 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 306 pixels per inchMetric120.47 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1500 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR 544 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.