Celkon Q470 is a mid-end Android cellphone, coming with a medium 4.7 inches multi-touch screen, a very fast 1300 MHz Quad-Core processing unit, and two cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 megapixels front camera.
Being just 0.33 inches thick,this device is incredibly thin and good-looking. This device is a very compact cellphone, taking into account that it packs a 4.7" display and it only has 5.45 inches long and 2.71 inches wide. This device is much lighter than what you expect from a cellphone this size. Celkon onlymade this phone in white color.
Celkon decided to build this device using a very fast Quad-Core processor running at 1.3 GHz, bundled in a MediaTek MT6582 chip with only 1 GB of RAM which is a little low for a cellphone of this quality. Helping with graphic calculations, this phone also counts with an ARM Mali-400 MP2 graphics processing unit working at 416 megahertz. A good aspect of this phone is its quite big 16 GB internal storage memory and a slot for an external memory card, which allows the user to install a couple hundred games and applications without any trouble.
Celkon equipped this phone with a gorgeous 4.7" screen, and a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look perfect. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Celkon Q470 has two cameras, an 8 MP back side camera and a 2 megapixels front-facing camera.
This device features a good 1800 mAh Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a cellphone like this.
This phone features WiFi capability (and it can be provided to other devices around, acting as a wireless router or modem) and 3G connectivity, using EDGE technologies. This cellphone has dual SIM to be able to to use two different carriers or phone lines.
This phone also comes with some cool characteristics such as Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Celkon offers this cellphone for 249 dollars, which is very expensive for a cellphone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 5.45 x 2.71 x 0.33 inchesMetric13.84 x 6.88 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 4.80 ouncesMetric136.08 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 312 pixels per inchMetric122.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.