GIGABYTE GSmart Sierra S1 is a mid-end Android phone, counting with a great Quad-Core processing unit running at 1500 megahertz, a good size 5" touch-screen, and two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 2 MP front facing camera.
This phone comes with an extremely powerful 1.5 gigahertz Quad-Core processing unit, included in the MediaTek MT6589T system chip and only 1 GB RAM which is a little bit disappointing for a device of this quality. To collaborate with graphic calculations, this device also counts with a 384 MHz PowerVR SGX544 GPU.
This phone feels a bit heavy comparing to other phones , weighting 5.93 oz. Gigabyte made the GIGABYTE GSmart Sierra S1 in two different color options, black and white. Being just 0.35" thick,this phone is slim and stilized. This cellphone is a compact phone, taking into consideration it presents a 5 inches screen and it has just 5.73" long.
Gigabyte equipped the GIGABYTE GSmart Sierra S1 with a very good 5 inches screen, and a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look great. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The GIGABYTE GSmart Sierra S1 features wi-fi connection (although it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot), 4G HSPA+ internet connection, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G connectivity, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The GIGABYTE GSmart Sierra S1 comes with 2 SIM cards so it can to work with 2 different phone lines and even different carriers at the same time.
The GIGABYTE GSmart Sierra S1 has two cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front side camera. In addition, this device's camera also has a few interesting features: auto-focus, flash, geo tagging and face detection shooting.
The GIGABYTE GSmart Sierra S1 has a 2000 mAh medium Li-Ion battery that provides this cellphone a quite short battery lifecompared to other phones. Gigabyte reports a 4.5 hours talk time and a 600 hours stand by time for this device.
This device also comes with a couple of nice features like Bluetooth (for communication with other phones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Gigabyte sells the GIGABYTE GSmart Sierra S1 for 249 dollars, which is not a good offer for a cellphone this level.
GIGABYTE AERO 15 OLED YD - 15.6" UHD 4k AMOLED IPS, Intel Core i7, NVIDIA GeForce RTX 3080 Laptop GPU 8GB GDDR6, 16GB RAM, 1TB SSD, Win10 Pro, Creator Laptop (AERO 15 OLED YD-73US624SP)
Shop now
GIGABYTE AORUS Radeon RX 6900 XT Master 16G Graphics Card, MAX-Covered Cooling, 16GB 256-bit GDDR6, GV-R69XTAORUS M-16GD Video Card
Shop now
GIGABYTE Z390 UD (LGA 1151 (300 Series) Intel Z390 SATA 6Gb/s ATX Intel Motherboard for Cryptocurrency Mining with above 4G Decoding, 6 x PCIe Slots)
Shop now
Gigabyte B550M AORUS PRO-P (AMD Ryzen 5000/B550/Micro ATX/M.2 Thermal Guard/HDMI/DVI/USB 3.2 Gen 2/DDR4/Motherboard)
Shop now
GIGABYTE B560M DS3H (LGA 1200/ Intel/ B560/ Micro-ATX/Dual M.2/ PCIe 4.0/ USB 3.2 Gen1/ GbE LAN/Motherboard)
Shop now
GIGABYTE GA-A320M-S2H (AMD Ryzen AM4/MicroATX/2xDDR4/HDMI/Realtek ALC887/3xPCIe/USB3.1 Gen 1/LAN/Motherboard)
Shop now
GIGABYTE B460M DS3H V2 (LGA 1200/ Intel/ B460/ Micro-ATX/M.2/ SATA 6Gb/s/USB 3.2 Gen 1/ Motherboard)
Shop now
GIGABYTE GeForce RTX 3090 Vision OC 24G Graphics Card, 3X WINDFORCE Fans, 24GB 384-bit GDDR6X, GV-N3090VISION OC-24GD Video Card
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gigabyte |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.73 x 2.85 x 0.35 inchesMetric14.55 x 7.24 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.93 ouncesMetric168.11 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6589T |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.