Gionee CTRL V4 is a fair quality cellphone, which features a 4.5 inches multi touch screen, a fast 1200 megahertz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
The Gionee CTRL V4 is powered by a great performance Quad-Core processor ticking at 1200 megahertz with 512 MB of RAM memory. This device counts with a fair 4 GB internal memory, which might be quite low depending on the use considering that the Gionee CTRL V4 doesn't have an SD memory slot.
Being just 0.36 inches thick,the Gionee CTRL V4 is thin and good-looking.
This phone features two cameras, a 5 megapixels back camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. Additionally, the camera has some useful characteristics like flash, face detection shooting, auto-focus and geo tagging.
This cellphone is equipped with a interesting 4.5" display with a 854 x 480 resolution, making everything look vivid.
This phone comes with a 1800 mAh mid capacity Li-Polymer removable battery that can keep it running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage.
This phone counts with Wi-Fi connection (although it can't be shared with other devices acting as a modem or router). The Gionee CTRL V4 uses two SIM cards so it's able to use two different phone lines and even different carriers in the same phone.
This device also features a few interesting characteristics like Bluetooth, GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Gionee offers this cellphone for 95 dollars, which is very expensive for comparing with similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.35 x 2.64 x 0.36 inchesMetric13.59 x 6.71 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 95.00 |
Display | |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR Series5XT |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.