Gionee Dream D1 is a mid-to-low level cellphone, counting with a great performance 1.2 gigahertz Quad-Core processing unit, an 8 megapixels back facing camera and a 4.7-inches display. We will get a better idea about this device's wonders when we get into specific details.
Though this device just has 5.33" long and 2.76" wide, it still manages to pack a 4.7 inches display. The Gionee Dream D1 has an amazing design, with a thickness of just 0.34 inches.
This phone has an absolutely amazing 4.7 inches screen with a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look absolutely great. This screen uses Super AMOLED capacitive technology, and has multi-touch detection.
Gionee decided to build this cellphone using a good performance 1200 MHz Quad-Core CPU and 1 GB RAM memory. This device counts with a 4 GB internal storage memory, a decent amount that should be enough for most users having that it also has an external SD slot .
This phone only features an 8 mega-pixels back-facing camera. The Gionee Dream D1 also films videos in Full HD 1920x1080. Additionally, the camera features flash.
This cellphone packs a 2100 mAh long lasting Li-Polymer replaceable battery, which isn't very promising for a cellphone like this.
This phone includes wifi connectivity (and it can share it with other devices as a mobile hotspot). This cellphone supports dual SIM cards to be able to to work with 2 different phone lines or carriers at the same time.
The Gionee Dream D1 also features a few nice characteristics such as Bluetooth (4.0), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone is not a very good choice considering it is priced 249 dollars, and other similar phones are offerred way cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 5.33 x 2.76 x 0.34 inchesMetric13.54 x 7.01 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED (16M colors) |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 312 pixels per inchMetric122.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR Series5XT |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.