Karbonn S7 Titanium is a decently made Android device, with a very fast 1.5 GHz Quad-Core processor, a quite big 5-inches touch-screen, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 2 megapixels front-facing camera.
Karbonn decided to design this phone using an extremely powerful Quad-Core CPU ticking at 1.5 GHz and only 1 GB of RAM memory which is a bit disappointing considering its awesome CPU. This phone has a 16 GB interesting internal storage and an SD memory slot, which allows the user to store a couple hundred applications and games without any trouble.
The Karbonn S7 Titanium is available just in color black. The Karbonn S7 Titanium feels much lighter than what you would expect from a phone this size. The Karbonn S7 Titanium is just 0.37 inches thick, making it one of the thinnest phones currently available. This cellphone is only 5.65" long and 2.83 inches wide, but it manages to hold a 5" display.
The Karbonn S7 Titanium is equipped with two cameras, a 13 MP back-facing camera and a 2 megapixels front camera. Additionally, this cellphone's camera also counts with a few interesting features: auto-focus, flash and geo tagging.
Karbonn designed this phone with a beautiful 5-inches screen, and a resolution of 1920 x 1080 (Full HD), which makes everything look perfect. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Karbonn S7 Titanium packs a good 2000 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a cellphone like this. This cellphone has a reported 4 hours talk time and a 200 hours stand by time according to Karbonn.
The Karbonn S7 Titanium has wi-fi connectivity (which can be provided to other devices around, acting as a wireless router or modem) and the fastest 3G connectivity, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone has dual SIM cards to be able to to use two different carriers or phone numbers in the same cellphone.
This device also comes with lots of great features such as Bluetooth, GPS, FM Radio and TV Broadcast, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Karbonn offers this device for $ 155, which is not a really offer for comparing with other similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.65 x 2.83 x 0.37 inchesMetric14.35 x 7.19 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.50 ouncesMetric155.92 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1500 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| TV: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.