Kyocera DuraForce is a mid level cellphone, featuring a very fast 1.4 GHz Quad-Core CPU, a 4.5" multi touch screen, an 8 megapixels back facing camera and a 2 MP front camera.
Apparently Kyocera decided not to care about this cellphone weight at all, leaving it live with a weight of 7.06 ounces. The Kyocera DuraForce is quite thick compared to current phones, being as thick as 0.55 inches.
This phone is equipped with a Qualcomm Snapdragon 400 MSM8928 system chip, packing a high speed 1.4 gigahertz Quad-Core processor and a large 2 GB of RAM. Graphic calculations usually consume lots of CPU processing time, so this cellphone also has a 450 megahertz Adreno 305 graphic processing unit to take some work out of the CPU. This phone comes with an interesting 16 GB internal storage memory and an external SD slot, which allows the user to store a couple hundred applications and games without any trouble.
This cellphone features two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 megapixels front-facing camera. It also captures videos up to 1920x1080 (Full HD). This camera also includes a few good characteristics: flash, auto-focus, smile detection shooting, HDR mode and geo tagging.
Kyocera equipped this cellphone with a incredible 4.5-inches screen, and a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look completely perfect. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Kyocera DuraForce provides wi-fi connectivity (and it can share it with other devices around, as a mobile hotspot), 4G (LTE) fast data connection and 3G internet connection, supported by UMTS and EDGE technologies. The Kyocera DuraForce works with a Nano SIM card to use GSM services.
This device also includes some useful features as Near Field Communication (NFC), Bluetooth (4.0, EDR) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Barometer and Compass.
This cellphone packs a 3100 mAh huge Li-Ion non-removable battery that provides the Kyocera DuraForce an amazing battery life. This cellphone has an estimated stand by time of 504 hours and a talk time of 17 hours. An issue to take into account is that the Kyocera DuraForce's battery is non-replaceable so you can't change it when it starts to get older, whereas with such a big battery you will probably discard this cellphone before that becomes an issue.
The Kyocera DuraForce is a little bit expensive considering it is priced 100 dollars, while some similar phones cost a bit less than that. No matter if you will use this cellphone for playing games, are looking for a device for work or will use it as a social phone, you will definitely love this phone.
Kyocera DuraFORCE E6810 Pro w/Sapphire Shield Verizon Rugged 4G Android Smart Phone (Renewed)
Shop now
Kyocera DuraForce Pro E6833 Rugged Android Smartphone in Black - Sprint (Renewed)
Shop now
Kyocera DuraForce Pro 2 with Sapphire Shield E6910 Black - Verizon (Renewed)
Shop now
Kyocera Duraforce XD E6790 AT&T GSM Unlocked 16GB 4G LTE Android Smartphone Black
Shop now
Kyocera DuraForce Pro 2 with Dragontrail PRO Display E6921 Black - Unlocked | Rugged 4G Android Smart Phone
Shop now
Kyocera DuraForce Ultra 5G UW E7110 | Ultra Rugged 5G Smartphone for Use on The Verizon Wideband Network
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Kyocera |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.39 x 2.78 x 0.55 inchesMetric13.69 x 7.06 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 7.06 ouncesMetric200.15 gImperial |
| Price: | $ 100.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 326 pixels per inchMetric128.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8928 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Stand-by Time: | 504 hours |
| Talk Time: | 17 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 17), 850 (band 5), 1700/2100 (band 4), 1900 (band 2), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.