LAVA Iris 250 is a bit outdated Android phone, with a Dual-Core processor running at 1 gigahertz, a 4-inches multi-touch screen, and 2 cameras, a 3.2 megapixels back camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. Let's take a deeper look at what this cellphone has to offer.
Lava sells this cellphone in 3 different colors, black, purple and white. The LAVA Iris 250 is just 0.39 inches thick, taking it to the thinnest cellphone's category.
Lava decided to build this phone using a good performance Dual-Core processing unit running at 1 gigahertz with 512 MB of RAM. This phone comes with a 4 GB internal storage, a passable amount that should be enough for the average user considering the LAVA Iris 250 also has an external memory slot .
This cellphone includes a good looking 4" screen with a 800 x 480 resolution, providing this phone with a very nice graphic quality. This screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This cellphone features Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices acting as a modem or router) and 3G connection type, supported by UMTS and EDGE technologies. This cellphone supports dual SIM cards so it is able to work with two different phone lines or carriers.
This phone features two cameras, a 3.2 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front facing camera. To complete the camera, it also features a few nice characteristics: fast burst mode, flash, face detection shooting, geo tagging and smile detection shooting.
This cellphone packs a 1450 mAh medium Li-Ion battery that provides this phone a below average battery duration. Lava informs a 250 hs stand by time and a 11.5 hours talk time for this device.
This device also features a couple interesting features such as Bluetooth and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is not very convinient considering it is sold for 249 dollars, and other similar phones can be found for much less money.
American Fireglass LAVA-S-10 American Fire Glass Small Sized Black Lava Rock – Porous, All-Natural, 1/8 Inch to 1/4 Inch Thick x 10 Pounds
Shop now
Midwest Hearth Lava Rock for Fire Pits and Gas Log Sets, Black 5/8" to 1-1/2" (10-lb Bag)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.78 x 2.52 x 0.39 inchesMetric12.14 x 6.4 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Purple and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 11.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Face Detection Shooting, Fast Burst Mode, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.