LG Chocolate 3 is a modest cellphone, having a 2 mega-pixels back facing camera and a compact 2.2-inches screen.
This device feels a bit heavy comparing with today standards, weighting 3.36 oz. Even though this cellphone is as big as 3.87 inches long and 1.94 inches wide, it only holds a much smaller 2.2" display. The LG Chocolate 3 is a bit thick for current standards, with a thickness of 0.64".
This phone counts with a small 1 GB internal memory, which may be enough for basic users considering the LG Chocolate 3 also has a slot for an SD memory card to store songs, pictures and videos.
LG packed this phone with a good 2.2" display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all photos and movies look good.
This phone doesn't have a sim card, because it's not a GSM cellphone and it works with CDMA carriers.
This phone is only equipped with a 2 megapixels back camera. It also captures videos up to 320x240 (QVGA).
The LG Chocolate 3 packs a small 800 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it after some moderate use. LG reports a stand by time of 350 hours and a talk time of 4.5 hours for this phone.
This cellphone costs around 100 dollars, a really high price for comparing with similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | VX8560 |
| Dimensions: | 3.87 x 1.94 x 0.64 inchesMetric9.83 x 4.93 x 1.63 cmImperial |
| Weight: | 3.36 ouncesMetric95.25 gImperial |
| Price: | $ 100.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 1 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.