Micromax Bolt A066 is a little bit outdated Android cellphone, coming with a very fast Dual-Core processing unit running at 1300 megahertz, a medium sized 3.5-inches multi touch display, and two cameras, a 2 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
This cellphone is only 0 inches long, but it still manages to hold a 3.5 inches screen. Micromax made this phone in a wide range of color variations like gray, green, red and white.
The Micromax Bolt A066 has a nice 480 x 320 3.5" display, which makes all photos and videos look quite colorful and brightful. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
Micromax equipped the Micromax Bolt A066 with an extremely powerful Dual-Core CPU speeding at 1300 megahertz, included in the Mediatek MT6571 system chip with only 512 MB of RAM which is a little disappointing for a phone this good. Graphic rendering often eats a lot of processing time, so it also counts with a 500 MHz Mali-400 graphics processing unit to take some work out of the processor. This cellphone counts with a 4 GB internal storage, an average amount that should be considering that the Micromax Bolt A066 also has a slot for an SD memory card to store songs, pictures and videos.
This cellphone has two cameras, a 2 mega-pixels back side camera and a 0.3 megapixels front facing camera. This camera also has flash.
This cellphone has a 1300 mAh medium Li-Ion removable battery that provides this cellphone a not very long battery life. Micromax reports a stand by time of 160 hs and a talk time of 6 hs for this device.
This cellphone offers wifi connection (which can be shared with other devices acting as a modem) and 3G internet connection, over EDGE technologies. This device supports dual sim so it's able to use two different phone numbers in the same phone.
This device also comes with a few useful characteristics as Bluetooth (allows communication with other devices, computers, and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Micromax Bolt A066 is really overpriced considering it costs $ 249, and other similar cellphones cost a lot less than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray, Green, Red and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6571 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 (Dual-Core 500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 160 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.