Micromax Unite is a fair quality phone, including a high performance Quad-Core processor clocking at 1.2 gigahertz, a medium sized 4" multi-touch display, and 2 cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera.
This cellphone is a compact device, taking into consideration it has a 4 inches screen and it is just 0 inches long. Micromax made this phone in many different color variations: black, gray, yellow, red and white.
This phone comes with an extremely fast 1200 megahertz Quad-Core CPU, bundled in the Qualcomm Snapdragon 200 MSM8212 system chip with only 1 GB of RAM which is a little disappointing for a cellphone this powerful. To help with graphic intensive apps and games, it also has a 400 MHz Adreno 302 graphics processing unit. A good point of this device is its big 8 GB internal storage memory and a slot for an external memory card, allowing the user to install a couple hundred applications and games without worrying about space.
Micromax packed this cellphone with a good looking 4-inches display, and a resolution of 800 x 480 , which makes everything look vivid. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone features two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. It is capable of filming videos in HD 1280x720. To complete the camera, it also counts with some useful characteristics like flash, geo tagging and face detection shooting.
This cellphone counts with wifi capability (and it can share it with other devices acting as a wireless modem or router), HSPA+ 4G connectivity, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Micromax Unite uses 2 SIM cards to be able to to work with two different phone lines.
This phone also features a few interesting features like Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Micromax Unite counts with a 1500 mAh medium Li-Ion removable battery that can keep this device running for many hours, although you will probably need to charge it after some moderate use. According to Micromax, this phone has an aproximate 5.5 hs talk time and a 140 hs stand by time.
This phone costs about $ 170, not cheap for comparing with other similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Product code: | A092 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gray, Red, White and Yellow |
| Price: | $ 170.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 MSM8212 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 302 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 140 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.