Microsoft Lumia 430 is a solid device, which features a medium sized 4" multi touch screen, a good performance 1200 MHz Dual-Core CPU, and two cameras, a 2 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
Even though the Lumia 430 is quite slim it's not close to being one of the thinnest devices nowadays, with a thickness of 0.42 inches. This device is a bit heavy for a device this size, weighting 4.51 ounces. Microsoft sells this phone in two different color options: black and orange.
Microsoft decided to build this phone using a powerful Dual-Core processing unit clocking at 1.2 gigahertz, bundled in a Qualcomm Snapdragon 200 8212 system chip with 1 GB of RAM. Graphic intensive tasks generally eats lots of CPU cycles, so it has an extra Adreno 302 graphic processing unit speeding at 400 MHz to take some work out of the CPU. A nice advantage of the Microsoft Lumia 430 is its quite big 8 GB internal storage memory and an external memory slot, allowing you to install a couple hundred apps and games without any problem.
This cellphone is equipped with two cameras, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front camera. In addition, this phone's camera also includes geo tagging.
Microsoft equipped this device with a good looking 4 inches screen, and a resolution of 800 x 480 , providing this device with a very nice graphic quality. This screen uses LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Lumia 430 features WiFi capability (which it can provide to other devices acting as a wireless router), 4G (HSPA+) connection type, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast internet connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This device uses 2 Micro SIM cards to be able to to work with 2 different phone numbers and even different carriers at the same time.
The Microsoft Lumia 430 features a good 1500 mAh battery that can keep this phone running for some hours, although you will probably need to charge it after some moderate to heavy usage. According to Microsoft, this phone has a reported 12.9 hours talk time and a 456 hours stand by time.
The Lumia 430 also features a couple nice characteristics as Bluetooth, GPS and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Microsoft sells this phone for 249 dollars, which is expensive for this kind of cellphone. No matter whether you will use this cellphone mainly for social networks or are looking for a gaming phone, you will definitely be very pleased with this cellphone.
Microsoft Lumia 640 White 8GB LTE (RM-1072) 5" 8MP Unlocked International GSM Version No Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Microsoft |
| Operating System (OS): | Windows Phone 8.1 |
| Dimensions: | 4.74 x 2.49 x 0.42 inchesMetric12.04 x 6.32 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 4.51 ouncesMetric127.86 gImperial |
| Colors: | Black and Orange |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8212 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 302 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 456 hours |
| Talk Time: | 12.9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Sensor size: | 0.2 inches (1/5") |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.