Motorola MOTOSMART is a mid-end phone, provisioned with a 3 mega-pixels back facing camera, a medium 3.5-inches multi touch display and a fast 800 MHz CPU.
Motorola appears to have forgotten about weight optimization in this 4.06 ounces phone. This phone is only for sale in color black. The Motorola MOTOSMART is very thin and practical, though it's not close to being one of the thinnest cellphones currently available, with a thickness of 0.44".
Motorola designed this device with a good level 3.5" screen, and a 480 x 320 resolution, making everything look quite good.
Motorola decided to design this cellphone using a powerful processor clocking at 800 MHz and 512 MB RAM. Helping with graphic intensive games and apps, this cellphone also uses a 200 megahertz PowerVR SGX531 graphics processing unit. This device comes with a small 168,96 MB internal storage, which may be adequate for some users having that it also has an external memory card slot to store songs, photographs and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This cellphone provides wi-fi connectivity (although it can't be provided to other devices acting as a wireless router) and the fastest 3G connection type, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM services.
This phone only has a 3 megapixels back facing camera. This camera also includes geo tagging.
The Motorola MOTOSMART also comes with a couple interesting features such as Bluetooth (4.0, EDR), GPS Navigation and Radio, and a couple sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone counts with a 1400 mAh mid capacity removable battery that can keep this phone running for some hours, although you will need to charge it even after moderate use. Motorola claims this cellphone has a 550 hs stand by time and a 8 hs talk time.
Motorola sells this phone for 129 dollars, which is a very high price for this kind of cellphone.
aSavings Motorola RMV2080 On-Site 8 Channel VHF Rugged Two-Way Business Radio with NOAA (Black) (Two Count)
Shop now
2 Pack of Motorola RMU2040 Business Two-Way Radio 2 Watts/4 Channels Military Spec 20 Floor Range
Shop now
Motorola Solutions T480 Talkabout Rechargeable Emergency Preparedness Two-Way Radio Single Unit (Red/White)
Shop now
Moto E | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | 2020 | Blue
Shop now
Motorola RDU4100 12.5kHz 4 Watt 10-Channel Business Two-Way Radio 2-Pack Bundle
Shop now
Motorola Solutions T475 Extreme Two-Way Radio Black W/Yellow Rechargeable Two Pack
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 2.3.6 |
| Product code: | XT389 |
| Dimensions: | 4.57 x 2.50 x 0.44 inchesMetric11.61 x 6.35 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 4.06 ouncesMetric115.1 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 129.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | MediaTek MT6573 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531 (200 MHz) |
| Internal Memory: | 168,96 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 550 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.