Nokia Lumia 800 is a fair quality cellphone launched back in 2011, including an 8 MP back-facing camera, a 3.7" multi touch capacitive screen and a 1.4 GHz CPU. Let's take a better sight of what this phone has to offer.
Nokia equipped this phone with a fast processing unit ticking at 1400 megahertz, packed into the Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 system chip and 512 MB RAM memory. This phone comes with a 16 GB quite big internal storage and while it doesn't count with an SD memory card expansion slot, it is enough to install hundreds of games and apps, but it may not be suitable if you are planning to install a couple of the heaviest games currently available or taking tons of photos and videos.
Nokia forgot about weight optimization in this 5.01 oz cellphone, far heavier than other similar cellphones.
The Nokia Lumia 800 is equipped with only an 8 megapixels back side camera. The Lumia 800 can also film 1280x720 HD videos at 30 frames per second. This camera also counts with a few nice features: auto-focus, flash and geo tagging.
Nokia equipped this phone with a nice 3.7" display, and a resolution of 800 x 480 , which makes everything look great. Its display uses AMOLED capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This phone comes with a 1450 mAh medium Li-Ion replaceable battery that provides this phone a poor battery duration. According to Nokia, the Nokia Lumia 800 has an aproximate 13 hours talk time and a 265 hours stand by time.
The Lumia 800 has wifi capability (which it can provide to other devices as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a Micro SIM card for GSM carriers.
The Lumia 800 also features a couple cool features as Bluetooth (for communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Nokia offers this phone for $ 370, which is not a good offer for this kind of phone. The Lumia 800 is a great option for you if you want a cellphone mainly for internet broswing and social networks.
Nokia Lumia 930 International Unlocked Version - White, no warranty
Shop now
Nokia Lumia 1020 32GB Unlocked GSM Phone w/ 41MP Camera 4.5" - White - International Version, No Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Windows Phone 7.8, 7.5 Mango |
| Variant: | See other variants reviews |
| Also Known As: | Nokia Searay, Nokia Sea Ray |
| Dimensions: | 4.59 x 2.41 x 0.48 inchesMetric11.66 x 6.12 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 5.01 ouncesMetric142.03 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2011-10-26 |
| Price: | $ 370.00 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 252 pixels per inchMetric99.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Stand-by Time: | 265 hours |
| Talk Time: | 13 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Focal length: | 28mm (35mm equivalence) |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.