Nokia Lumia 910 is a pretty good Windows Phone 7.5 Mango phone, with a 4.3-inches screen, a great performance 1.4 gigahertz CPU, a 12.1 megapixels back-facing camera and a 1.3 MP front-facing camera. That's all? No, it's just the starting point of this extreme review.
This phone isn't very light for a phone of this size, weighting 5.64 ounces.
Nokia equipped this phone with a fast 1.4 GHz CPU with 512 MB of RAM memory. This phone counts with a 16 GB quite big internal storage memory and even though it doesn't count with a slot for SD memory cards, it should be enough to store hundreds of games and applications, but it probably wouldn't be suitable if you are fan of the heaviest games currently available.
The Lumia 910 is equipped with two cameras, a 12.1 mega-pixels back side camera and a 1.3 megapixels front side camera. This cellphone also shoots videos up to 1280x720 (HD) at 30 frames per second. This camera also counts with a few useful features like auto-focus, flash, digital image stabilization and geo tagging.
Nokia equipped this device with a good looking 4.3" screen, and a 800 x 480 resolution, making everything look very good.
The Lumia 910 comes with a 1830 mAh mid capacity Li-Ion replaceable battery that provides this phone a poor battery life. Nokia afirms this cellphone has a stand by time of 300 hs and a talk time of 7 hs.
This cellphone features Wi-Fi connectivity (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) connection type, that is not so fast as LTE networks and fast 3G connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card to connect to GSM networks.
The Lumia 910 also includes some interesting characteristics like Bluetooth (2.1, EDR), GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Nokia Lumia 910 is priced $ 135, which is not a really offer for a phone this level. If you will use it majorly for social networks, this cellphone is a very good choice .
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia Lumia 1020 32GB Unlocked GSM Phone w/ 41MP Camera 4.5" - White - International Version, No Warranty
Shop now
Nokia Lumia 520 (AT&T Go Phone) No Annual Contract (Discontinued by Manufacturer)
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Windows Phone 7.5 Mango |
| Dimensions: | 5.03 x 2.72 x 0.47 inchesMetric12.78 x 6.91 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 135.00 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (16M colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Snapdragon APQ8055 (Single-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1830 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 12.1 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Digital Image Stabilization and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.