OPPO Find 7 mini is a decent quality Android phone, packed with a medium 4.7" capacitive screen, an extremely powerful 1600 MHz Quad-Core CPU, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front side camera. We will get a better idea about this cellphone's pros when we get into more details.
Oppo decided to build this cellphone with a Qualcomm Snapdragon 400 chip, including an extremely powerful Quad-Core processor speeding at 1.6 gigahertz with only 1 GB of RAM memory which is a little bit low for a phone this good. To handle graphic calculations, this device also counts with an Adreno 305 GPU running at 450 megahertz. This cellphone counts with an 8 GB interesting internal storage memory and an SD extension slot, enough to store hundreds of games and apps without running out of space.
Oppo is offering this phone in two different color options, black and white. This phone is much lighter than what you expect from a device like this. Though this cellphone only has 5.39" long, it still manages to contain a 4.7 inches screen. This phone is thin and comfortable, with a thickness of just 0.31 inches.
The OPPO Find 7 mini features two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 megapixels front facing camera. In addition, the camera has flash.
This phone has a spectacular 1280 x 720 (HD) 4.7-inches screen, providing this phone with an amazing graphical experience.
This device has WiFi capability (although it can't be shared with other devices acting as a hotspot). This device doesn't use a SIM card, because it's not a GSM enabled cellphone.
This phone packs a 2140 mAh high capacity replaceable battery that can keep this phone running for several hours, although you may find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily.
The OPPO Find 7 mini also comes with a couple of interesting characteristics like Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices and accessories) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Oppo sells this phone for $ 249, which is high for comparing with similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Oppo |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Product code: | R6007 |
| Dimensions: | 5.39 x 2.68 x 0.31 inchesMetric13.69 x 6.81 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.52 ouncesMetric128.14 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 312 pixels per inchMetric122.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 |
| Processor: | Quad-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2140 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.