Samsung Galaxy Amp is a mid-level device, having a 4-inches capacitive screen, a powerful 1000 MHz Dual-Core processing unit, a 5 MP back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
The Amp is powered by a powerful Dual-Core CPU running at 1000 MHz, included in a ST-Ericsson U8420 chip and 1 GB RAM. This phone counts with a medium 4 GB internal storage memory, which is enough for the vast majority of users considering that it also has a slot for an SD memory card to store photos and videos.
Samsung made this cellphoneavailable only in color black. This device is thin, even though it's not close to being one of the thinnest cellphones on sale, with a thickness of 0.43". Samsung didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.41 oz phone.
This phone has a good looking 4 inches display with a 800 x 480 resolution, providing this device with a good graphic quality. This display uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This phone has wifi connectivity (but it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Amp works with a SIM card for GSM networks.
This cellphone features two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front facing camera. This cellphone can also film 1280x720 HD videos. To complete the camera, it also counts with a couple of useful features: auto-focus, flash, smile detection shooting, fast burst mode and geo tagging.
The Amp also comes with a handful of nice features such as Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone packs a 1500 mAh medium Li-Ion battery that can keep it running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. Samsung reports a 450 hs stand by time and a 4.5 hours talk time for this device.
The Samsung Galaxy Amp may not be so convinient considering it is sold for 85 dollars, and other similar phones can be found for less money. No matter if you want it for gaming or want it mostly for social networks, this cellphone is definitely the right one for you.
Samsung Galaxy A02 | A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB 3GB RAM, Red - Unlocked (GSM only)
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.1.2 |
| Product code: | SGH-I407 |
| Dimensions: | 4.84 x 2.48 x 0.43 inchesMetric12.29 x 6.3 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 85.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | ST-Ericsson U8420 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 450 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Fast Burst Mode, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.