Samsung Galaxy Axiom is a mid-end Android cellphone, which counts with a medium 4" multi-touch screen, a fast Dual-Core processing unit speeding at 1200 megahertz, a 5 MP back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera.
Samsung sells this phone with a Qualcomm Snapdragon chip, holding a fast Dual-Core CPU running at 1200 MHz. This cellphone counts with a 4 GB internal storage, an average quantity that should be knowing that it also has a slot for an SD memory card to store songs, photos and videos and even some apps that allow being installed in the external memory.
It seems like Samsung decided not to care so much about the weight in this 4.8 ounces cellphone.
The Axiom is equipped with two cameras, a 5 MP back facing camera and a 1.3 MP front side camera. This device can also capture videos in 1280x720 (HD). Additionally, the camera features some useful features: auto-focus, flash, smile detection shooting and geo tagging.
Samsung packed this phone with a nice 4-inches display, and a resolution of 800 x 480 , providing this phone with a very nice graphic quality. This display uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Axiom packs an inmense 2100 mAh Li-Ion battery that provides this phone a good battery duration. Samsung claims this phone has a talk time of 8 hours and a stand by time of 250 hs.
This phone has wifi connectivity (and it can be shared with other devices as a mobile hotspot), 4G LTE high performance internet connection and 3G connection type, using EV-DO A technologies. The Samsung Galaxy Axiom doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks and it works in CDMA networks.
This phone also features a handful of useful characteristics such as NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth (4.0) and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Samsung Galaxy Axiom is priced 95 dollars, not a really offer for a cellphone this level. If you are looking for a cellphone to majorly use social networks, you will probably be very pleased with it.
Samsung Galaxy S8, 64GB, Midnight Black - For AT&T / T-Mobile (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy S10, 128GB, Prism Black - Unlocked (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy S21 Plus 5G SM-G996B/DS 256GB 8GB RAM International Version - Phantom Black
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
Samsung Galaxy Watch Active2 (40mm), Gold (Stainless Steel - LTE Unlocked) - SM-R835USDAXAR (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy S21+ Plus 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 8K Video 12MP High Res, Phantom Violet
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.1.2, 4.0 |
| Also Known As: | Samsung Galaxy Admire 2 |
| Product code: | SCH-R830 |
| Dimensions: | 4.79 x 2.51 x 0.47 inchesMetric12.17 x 6.38 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.80 ouncesMetric136.08 gImperial |
| Price: | $ 95.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1200 MHz) |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 17), 850 (band 5), 1700/2100 (band 4), 1900 (band 2) |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.