Samsung Galaxy Fame Lite Duos is a mid-to-low level Android device, which counts with a quite powerful CPU running at 850 MHz, a 3 MP back side camera and a medium sized 3.5-inches screen.
Samsung ships this cellphone with a good CPU speeding at 850 MHz. This cellphone has a 4 GB internal storage memory, a common quantity that should be knowing that it also has an external SD slot to store pictures and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
This phone is offerred in 2 colors, black and white. Samsung appears to have forgotten about weight optimization in this 4.19 ounces cellphone.
The Fame Lite Duos only features a 3 megapixels back facing camera.
Samsung designed this cellphone with an average 3.5-inches screen, and a 480 x 320 resolution, which makes all photos and movies look quite colorful and brightful. This screen uses LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Fame Lite Duos has wifi connectivity (although it can't provide it to other devices around, acting as a wireless modem or router) and fast 3G connection type, using HSDPA and EDGE technologies. This cellphone comes with 2 SIM cards so it can to use 2 different carriers or phone numbers at the same time.
This phone also comes with a couple nice characteristics as Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone uses a 1300 mAh medium battery providing this phone with a quite short battery life.
Samsung offers the Fame Lite Duos for 85 dollars, which is very expensive for a phone this level.
Samsung Galaxy A10S A107M 32GB Unlocked GSM DUOS Phone w/ Dual 13MP & 2MP Camera (International Variant/US Compatible LTE) – Black
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Black - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
(Renewed) Samsung Galaxy S9+, 64GB, Midnight Black -Fully Unlocked
Shop now
(Refurbished) SAMSUNG Galaxy S8 64GB Phone - 5.8in Unlocked Smartphone - Midnight Black
Shop now
Samsung Galaxy A52 5G, Factory Unlocked Smartphone, Android Cell Phone, Water Resistant, 64MP Camera, US Version, 128GB, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | GT-S6792L |
| Dimensions: | 4.46 x 2.43 x 0.47 inchesMetric11.33 x 6.17 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.19 ouncesMetric118.78 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 85.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 850 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.