T-Mobile Concord II is a mid-end Android device, equipped with a powerful Dual-Core processor ticking at 1200 MHz, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 4" display.
This cellphone is equipped with a great performance Dual-Core processing unit running at 1.2 gigahertz with 1 GB of RAM memory. This device counts with a moderate 4 GB internal storage, which is enough for the vast majority of users considering it also has a slot for external memory cards .
The T-Mobile Concord II is very thin and looks really nice, while it's not close to being one of the thinnest cellphones currently available, with a thickness of 0.42 inches. The T-Mobile Concord II feels much lighter than what you would expect from a phone of this size.
T-Mobile equipped this cellphone with a good level 4-inches screen, and a resolution of 800 x 480 , which makes it hard to distinguish the pixels composing the screen. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The T-Mobile Concord II has WiFi capability (but it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot), 4G HSPA+ data connection, which is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone is equipped with only a 5 megapixels back facing camera. It is capable of capturing videos up to 1280x720 (HD). This camera also counts with flash and auto-focus.
This cellphone also comes with a handful of useful features such as Bluetooth (for communication with other phones, computers and accessories) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The T-Mobile Concord II comes with a 1820 mAh mid capacity removable battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate use. T-Mobile claims this phone has a 6 hs talk time and a 250 hs stand by time.
The T-Mobile Concord II is priced about $ 155, which is a high price for a cellphone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | T-Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Product code: | Z730 |
| Dimensions: | 4.96 x 2.56 x 0.42 inchesMetric12.6 x 6.5 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 4.40 ouncesMetric124.74 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1820 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.