Yezz ANDY A6M is a not so powerful Android cellphone, having a huge 6 inches multi touch display, a very powerful Quad-Core CPU running at 1300 megahertz, and 2 cameras, a 13.1 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front facing camera. Let's take a deeper view of what this cellphone offers to us.
Yezz decided to equip this phone with a Mediatek MT6582M chip, holding an extremely powerful Quad-Core CPU running at 1300 MHz with only 1 GB of RAM memory which is a bit poor for such a good phone. Graphic intensive games and apps generally eats lots of processor cycles, so it also also has an ARM Mali-400 MP2 graphic processing unit running at 416 MHz to help handle those graphic tasks. This phone comes with a 4 GB internal storage memory, a fair amount that should be enough for the average user knowing that this cellphone also has a slot for SD memory cards .
This device feels much lighter than what you expect from a device this size. This device is just 0.35" thick, taking it to the thinnest phone's category. This device is quite a compact phone, given that it presents a 6 inches screen and it has just 6.61" long and 3.37 inches wide. This phone is offerred in three color options, black, red and white.
This phone features two cameras, a 13.1 mega-pixels back camera and a 5 MP front-facing camera. It is also able to film videos in HD 1280x720 at 30 fps. Additionally, this device's camera also includes flash.
This cellphone includes a nice 6" screen with a 960 x 540 resolution, which makes all photos and movies look quite colorful and brightful. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone has WiFi connection (and it can provide it to other devices around, as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) connection type, that is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone has 2 SIM cards so it can to use two different carriers or phone numbers in the same device.
This phone also includes a handful of interesting features such as Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers and accessories) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Yezz ANDY A6M uses a 2400 mAh big Li-Polymer replaceable battery that can keep this phone running for many hours without having to charge it. Yezz claims this cellphone has a 480 hs stand by time and a 16 hs talk time.
Yezz is selling this device for 155 dollars, which is a really high price for comparing with other similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 6.61 x 3.37 x 0.35 inchesMetric16.79 x 8.56 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.67 ouncesMetric189.09 gImperial |
| Colors: | Black, Red and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 184 pixels per inchMetric72.44 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Stand-by Time: | 480 hours |
| Talk Time: | 16 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13.1 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.