ZTE Flash is a decent device, coming with a 12.6 megapixels back facing camera, a 1500 MHz Dual-Core processing unit and a medium 4.5 inches multi-touch capacitive display. But let's get into some more detail.
ZTE appears to have forgotten about weight optimization in this 5.2 oz phone. ZTE just offers the ZTE Flash in black color. This cellphone is very thin and comfortable, being just 0.38 inches thick.
ZTE decided to equip this cellphone with a Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 system chip, including a high performance Dual-Core processor running at 1500 MHz and only 1 GB of RAM memory which is a bit disappointing for such a solid device. Graphic rendering often eats lots of CPU time, so it also has an additional 400 MHz Adreno 225 GPU to help handle those graphic tasks.
This phone only features a 12.6 mega-pixels back side camera. It also captures videos in Full HD 1920x1080. In addition, the camera counts with flash.
ZTE packed this cellphone with a gorgeous 4.5-inches display, and a 1280 x 720 (HD) resolution, giving this phone a high level graphical experience. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The ZTE Flash has wifi capability (and it can be provided to other devices acting as a wireless modem or router), LTE (4G) fast internet connection and 3G connectivity, using EV-DO A technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it isn't a GSM device and it works in CDMA networks.
The ZTE Flash has a 1780 mAh mid capacity replaceable battery that can keep it running for some hours, although you will probably need to charge it even after moderate usage. ZTE informs a 216 hours stand by time and a 8 hours talk time for this phone.
This cellphone also includes some nice features like NFC (Near Field Communication), Bluetooth and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
ZTE is selling this cellphone for 465 dollars, which is very expensive for this type of cellphone.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Also Known As: | ZTE Sprint Flash |
| Dimensions: | 5.27 x 2.59 x 0.38 inchesMetric13.39 x 6.58 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.20 ouncesMetric147.42 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 465.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 326 pixels per inchMetric128.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (500 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 225 (400 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1780 mAh |
| Stand-by Time: | 216 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 12.6 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1900 (band 2) |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.