ZTE Imperial is a decent quality cellphone, coming with a 5 mega-pixels back-facing camera, a medium sized 4 inches multi touch capacitive screen and a good performance Dual-Core CPU running at 1200 MHz. But let's get into much more details.
ZTE decided to build this cellphone using a fast 1200 MHz Dual-Core CPU, included in a Qualcomm MSM8930 system chip and 1 GB of RAM memory. Graphic calculations often consume lots of processing power, so this cellphone counts with an additional 450 megahertz Adreno 305 GPU to help handle those graphic tasks. This phone counts with a moderate 4 GB internal memory, which is adequate for most users considering it also has a slot for external memory cards .
The ZTE Imperial's thickness , 0.45", is a little far from current standards, but it still feels quite fine in the user's hand. It appears that ZTE decided not to care much about the weight in this 5.43 oz cellphone.
ZTE equipped the ZTE Imperial with a very good 4-inches display, and a resolution of 800 x 480 , which makes everything look very nice. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This device features wifi capability (and it can provide it to other devices acting as a wireless modem) and LTE 4G fast connectivity. This phone doesn't have a sim card, because it is not a GSM enabled phone and it can connect to CDMA carriers.
This cellphone has only a 5 megapixels back-facing camera. To complete the camera, it also features a couple of interesting characteristics: flash, auto-focus and smile detection shooting.
The ZTE Imperial packs a huge 2500 mAh battery providing this device a marvelous battery life.
This cellphone also features a couple useful features as Bluetooth (4.0) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ZTE Imperial is really expensive considering it is offerred for 145 dollars, and some similar phones are being sold for much less than that.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, 2GB, Dual SIM, Blue - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | N9101 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.58 x 0.45 inchesMetric12.5 x 6.55 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 5.43 ouncesMetric153.94 gImperial |
| Price: | $ 145.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM8930 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Talk Time: | 12 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 12), 850 (band 5), 1700/2100 (band 4), 1900 (band 2) |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G) and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.