ZTE Radiant is a decent Android phone, having a 5 MP back camera, a 4 inches touch-screen and a good performance 1400 megahertz Dual-Core CPU.
ZTE decided to build this phone with a good performance 1400 MHz Dual-Core CPU and 1 GB RAM memory. The ZTE Radiant comes with an average 2,03 GB internal memory, which is adequate for most users knowing that it also has a slot for external memory cards .
ZTE justmade this phone in color gray. This cellphone is thin, although it's not so thin as many other cellphones in the market, with a thickness of 0.45 inches. ZTE appears to have forgotten about weight optimization in this 5.2 oz cellphone.
This phone includes a very good 800 x 480 4" screen, making everything look beautiful.
This phone is equipped with only a 5 MP back facing camera. It can also shoot videos in HD 1280x720. This device also has flash.
This phone comes with a mid sized 1735 mAh replaceable battery, which is quite low for a demanding device like this. According to ZTE, this phone has an estimated talk time of 5 hs and a stand by time of 312 hs.
The ZTE Radiant counts with wi-fi connection (and it can be shared with other devices around, acting as a router) and the fastest 3G connectivity, using HSPA, UMTS and EDGE technologies. The ZTE Radiant uses a SIM card for GSM carriers.
This phone also features a couple nice characteristics like Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ZTE Radiant is priced about $ 155, not a good offer for a phone this level.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE F322 - Feature Phone 3G GSM Unlocked ATT Tmobile Metro Cricket Straight Talk Simple Mobile
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | Z740 |
| Dimensions: | 4.90 x 2.56 x 0.45 inchesMetric12.45 x 6.5 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 5.20 ouncesMetric147.42 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1400 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 2,03 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1735 mAh |
| Stand-by Time: | 312 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.