ZTE Solar is a mid-end Android cellphone, packed with a Dual-Core processing unit speeding at 1200 MHz, a 4.5-inches multi-touch screen and a 5 megapixels back-facing camera.
ZTE ships this cellphone with a powerful Dual-Core processing unit clocking at 1.2 GHz, packed into a Qualcomm Snapdragon S4 MSM8625 chip with 768 MB of RAM. To help with graphic intensive games and applications, this cellphone also has a 245 MHz Adreno 203 graphic processing unit. This device comes with areasonable 4 GB internal storage memory, which is fine considering it also has a slot for external memory cards to store pictures and videos.
This cellphone is just 0.39 inches thick, making its way into the thinnest phones podium. Although this cellphone is only 5.24 inches long, it's able to fit a a 4.5 inches display. It seems like ZTE didn't care much about the weight in this 5.54 oz phone.
This cellphone is only equipped with a 5 megapixels back side camera. The camera also has flash and auto-focus.
ZTE equipped this cellphone with a very good 4.5-inches screen, and a resolution of 854 x 480 , which makes all photos and movies look beautiful. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone offers wifi capability (but it can't be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and fast 3G internet connection, over HSPA technologies. This cellphone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This device also includes a couple of interesting characteristics such as Bluetooth (3.0) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone has an amazing 2070 mAh replaceable battery providing the ZTE Solar a quite long battery life.
This phone is priced around 79 dollars, which is a high price for this kind of device.
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | Z795G |
| Dimensions: | 5.24 x 2.60 x 0.39 inchesMetric13.31 x 6.6 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.54 ouncesMetric157.06 gImperial |
| Price: | $ 79.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 MSM8625 |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 768 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2070 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | HSPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.