Alcatel OneTouch POP 8 is a decently made Android tablet device, having an extremely powerful Quad-Core CPU clocking at 1.3 gigahertz, a good size 8-inches capacitive screen, and two cameras, a 2 megapixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
Alcatel equipped this device with an extremely fast 1300 MHz Quad-Core CPU, bundled in a MediaTek MT8382 chip with only 1 GB RAM which is a little low comparing with this tablet's awesome CPU. To help with graphic rendering, it also has an ARM Mali-400 MP1 GPU working at 320 megahertz.
Alcatel made the Alcatel OneTouch POP 8 in black and white. This tablet is just 8.23 inches long, but it's still able to fit a a 8" display. The Alcatel OneTouch POP 8 has an inspired design, with a thickness of just 0.31 inches. This tablet isn't very light for a tablet this size, with a weight of 11.46 ounces.
The Alcatel OneTouch POP 8 includes an average 8-inches display with a 800 x 1280 resolution, making everything look nice. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This tablet features two cameras, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 MP front camera. this device's back side camera lens has an aperture of f/2.8 so it has serious difficulties taking nice photos in low lighting environments.
The Alcatel OneTouch POP 8 features a great 4100 mAh replaceable battery that can keep it running for several hours without having to charge it at all.
This tablet counts with Wi-Fi connection (but it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) data connection, that is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and the fastest 3G data connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This tablet works with a SIM card for GSM networks.
The Alcatel OneTouch POP 8 also includes some useful characteristics as Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
The Alcatel OneTouch POP 8 is not a very good choice considering it is sold for 180 dollars, while many similar tablets can be found for much less money. This device is a very good choice if you want it for playing games.
ALCATEL OneTouch Pop 3 Global Unlocked 4G LTE Smartphone, 5.0 HD Display, 8GB (GSM - US Warranty)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 8.23 x 4.84 x 0.31 inchesMetric20.9 x 12.29 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 11.46 ouncesMetric324.89 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 180.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 189 pixels per inchMetric74.41 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT8382 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Aperture: | f/2.80 |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.