Lenovo A7-30 A3300 is a not so powerful portable tablet, with a very fast 1300 megahertz Quad-Core processor, a big 7" touch-screen, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. Let's take a better sight of what this portable tablet has to offer.
Lenovo decided to sell this device with a great Quad-Core CPU clocking at 1300 megahertz, bundled in the Mediatek MTK 8382M system chip and only 1 GB of RAM memory which is a bit poor for a tablet device this powerful. A nice point of this tablet is its 8 GB quite big internal memory and an external memory card slot, which allows you to install hundreds of apps without any problem.
Lenovo appears to have forgotten about weight optimization in this 11.53 ounces tablet. Being just 0.39" thick,this tablet is extremely thin and practical.
The Lenovo A7-30 A3300 is equipped with two cameras, a 2 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front side camera.
This tablet is equipped with an average 7 inches display with a 1024 x 600 resolution, making everything look good. This display uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Lenovo A7-30 A3300 counts with WiFi capability (but it can't be provided to other devices as a mobile hotspot). The Lenovo A7-30 A3300 doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
This tablet also includes a couple of interesting characteristics such as Bluetooth (4.0) and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This device uses a 3500 mAh inmense Li-Ion replaceable battery, enough to provide the Lenovo A7-30 A3300 with an incredible battery life.
The Lenovo A7-30 A3300 is priced about $ 155, which is not a really offer for comparing with similar devices.
Lenovo Ideacentre 27" QHD Touchscreen All-in-One PC with 16GB DDR4 RAM, 512GB PCIe SSD, Intel 8 Core i7-9700T Processor up to 4.3 GHz, Windows 10 Home
Shop now
Lenovo IdeaPad 1 14 14.0" Laptop, 14.0" HD (1366 x 768) Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB DDR4 RAM, 64 GB SSD Storage, Intel UHD Graphics 600, Win 10 in S Mode, 81VU0079US, Ice Blue
Shop now
Lenovo IdeaPad 5 15.6" Laptop Ryzen 7-4700U 16GB RAM 512GB SSD Graphite Grey - AMD Ryzen 7-4700U Octa-core - 1920 x 1080 Full HD Resolution - AMD Radeon Graphics - Intel Wi-Fi 6 - Windows 10 Home
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook S330 Laptop, 14-Inch FHD (1920 x 1080) Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64GB eMMC, Chrome OS, 81JW0000US, Business Black
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 3 11" Laptop, 11.6-Inch HD (1366 x 768) IPS Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64 GB eMMC, Chrome OS, 82HG0006US, Blizzard White
Shop now
Lenovo IdeaCentre AIO 3, 24" All-in-One Computer, AMD Ryzen 5 4500U Mobile Processor, Integrated Graphics, 16GB DDR4, 512GB M.2 Name SSD, DVD RW Drive, Windows 10, F0EW005SUS, Business Black
Shop now
lenovo ThinkCentre M93p Business Class Desktop, Quad Core i7 4770 3.4Ghz, 16GB DDR3 RAM, 512GB SSD Hard Drive, DVD-RW, Windows 10 Pro (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 7.80 x 4.72 x 0.39 inchesMetric19.81 x 11.99 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 11.53 ouncesMetric326.87 gImperial |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MTK 8382M |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.