Lenovo IdeaTab S2110 is a bit outdated Android tablet, packed with a Dual-Core processor clocking at 1500 MHz, an enormous 10.1 inches multi touch screen, and two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 1.3 megapixels front facing camera.
This tablet is powered by a good performance 1500 MHz Dual-Core processor with 1 GB of RAM memory. The Lenovo IdeaTab S2110 counts with a 16 GB quite large internal memory and though it doesn't include an external SD slot, it is enough to install a couple hundred games and applications, but it may not be suitable if you are planning to install a couple of the heaviest games available nowadays or taking tons of photos and videos.
Lenovo appears to have forgotten about weight optimization in this 20.46 ounces device. This tablet is just available in black color. The Lenovo IdeaTab S2110 is just 0.34 inches thick, taking it to the thinnest device's category. Although the Lenovo IdeaTab S2110 only has 10.23" long and 7.01" wide, it still manages to contain a 10.1 inches display.
This tablet is equipped with two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 1.3 MP front side camera. The camera also has auto-focus and flash.
Lenovo packed the Lenovo IdeaTab S2110 with a nice 10.1" screen, and a resolution of 800 x 1280 , giving this portable tablet a nice graphical experience. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This tablet provides wi-fi capability (although it can't be provided to other devices around, acting as a router). The Lenovo IdeaTab S2110 doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM connections.
This tablet also features a handful of cool features like Bluetooth (for communication with other bluetooth tablets and accessories), GPS Localization and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
Lenovo offers this tablet for 389 dollars, which is not a really offer for this type of portable tablet.
Lenovo Flex 5 14" 2-in-1 Laptop, 14.0" FHD (1920 x 1080) Touch Display, AMD Ryzen 5 4500U Processor, 16GB DDR4, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Digital Pen Included, Win 10, 81X20005US, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook S330 Laptop, 14-Inch FHD (1920 x 1080) Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64GB eMMC, Chrome OS, 81JW0000US, Business Black
Shop now
2020 Lenovo IdeaPad Laptop ComputerAMD A6-9220e 1.6GHz 4GB Memory 64GB eMMC Flash Memory 14" AMD Radeon R4 AC WiFi Microsoft Office 365 Platinum Gray Windows 10 Home
Shop now
Lenovo Yoga Smart Tab, 10.1" FHD Android Tablet, Octa-Core Processor, 64GB Storage, 4GB RAM, Iron Grey, ZA3V0005US
Shop now
2020 Latest Lenovo IdeaPad 5 15 Laptop 15.6 inch FHD AMD 8-Core Ryzen 7 4700U (Beats i7-10510U) 16GB RAM 512GB SSD Backlit KB Fingerprint Dolby Audio Win 10 + HDMI Cable
Shop now
Lenovo Tab M10 Plus, 10.3" FHD Android Tablet, Octa-Core Processor, 64GB Storage, 4GB RAM, Iron Grey, ZA5T0382US
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 10.23 x 7.01 x 0.34 inchesMetric25.98 x 17.81 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 20.46 ouncesMetric580.03 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 389.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 149 pixels per inchMetric58.66 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Snapdragon APQ8060A (Dual-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.