Lenovo Miix is a mid level Windows tablet, including a really big 10.1 inches multi touch display and an extremely fast Dual-Core processing unit clocking at 1800 megahertz.
Lenovo is offering this tablet in color black. This tablet is much lighter than what one would expect from a portable tablet like this. Being just 0.39" thick,this device is extremely thin and comfortable. The Lenovo Miix only has 10.43 inches long, but it manages to hold a 10.1 inches screen.
Lenovo equipped the Lenovo Miix with a good 10.1" screen, and a 768 x 1366 resolution, providing this tablet with a decent graphical experience. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
Lenovo equipped the Lenovo Miix with a Intel Atom Z2760 chip, which holds an exceptional Dual-Core CPU speeding at 1800 MHz and a large 2 GB of RAM. A key advantage of the Lenovo Miix is its astonishing 64 GB internal storage memory and a slot for an external memory card, allowing the user to store lots of apps, games, songs, photos and videos without having to worry about filling the tablet.
This tablet has wi-fi connection (but it can't share it with other devices as a mobile hotspot) and the fastest 3G data connection, using HSPA and EDGE technologies. This tablet doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This tablet has no cameras at all.
This tablet packs amassive 6800 mAh Li-Polymer removable battery providing the Lenovo Miix an extremely long battery duration.
This tablet also features some nice features like Bluetooth (4.0) and GPS Geolocation, and Accelerometer.
This device is being sold for $ 579, which is very expensive for this kind of portable tablet. No matter whether you will use it for playing games or want a device for work, you will probably be very satisfied with it.
Lenovo Flex 5 14" 2-in-1 Laptop, 14.0" FHD (1920 x 1080) Touch Display, AMD Ryzen 5 4500U Processor, 16GB DDR4, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Digital Pen Included, Win 10, 81X20005US, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Windows 8 |
| Dimensions: | 10.43 x 6.81 x 0.39 inchesMetric26.49 x 17.3 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 19.19 ouncesMetric544.03 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 579.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1366 x 768 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Atom Z2760 |
| Processor: | Saltwell (Dual-Core 1800 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB (800 MHz) |
| Graphics Processor: | Intel HD Graphics |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 6800 mAh |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | HSPA, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.