Lenovo Miix 2 11 is a complete tablet, counting with an extremely powerful 1.6 gigahertz Dual-Core CPU, a big size 11.6 inches multi touch capacitive display, a 5 MP back facing camera and a 2 megapixels front camera. Let's take a better view of what this tablet offers to us.
Lenovo decided to build this tablet with a Intel Core i5 system chip, holding a great 1.6 GHz Dual-Core 64 bits CPU and a huge 8 GB of RAM. This tablet counts with a 128 GB great internal storage memory and an SD extension slot, allowing the user to install tons of applications, games, songs, photos and videos without thinking about running out of space.
It appears that Lenovo forgot about weight optimization in this 28.16 ounces device. This tablet is a compact portable tablet, given that it features a 11.6 inches display and it has just 11.89 inches long. Although the Lenovo Miix 2 11 is quite slim and comfortable it's not close to being one of the thinnest tablets you can find, with a thickness of 0.43 inches.
Lenovo equipped this device with a good 11.6-inches screen, and a resolution of 1080 x 1920 (Full HD), which makes all pictures and videos look quite vivid. This screen uses LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Lenovo Miix 2 11 offers wifi connection (and it can be provided to other devices as a mobile hotspot). The Lenovo Miix 2 11 works with a Micro SIM card to use GSM services.
The Lenovo Miix 2 11 is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 2 megapixels front-facing camera. This tablet can also film videos in 1280x720 (HD). Additionally, this tablet's camera also features flash.
The Lenovo Miix 2 11 also features a couple of nice characteristics like Bluetooth and GPS, and Light Sensor.
Lenovo offers the Lenovo Miix 2 11 for $ 525, which is not cheap for this type of tablet. No matter whether you will use this tablet for playing games, need a tablet to majorly use social networks and internet browsing or want a tablet for work, you will definitely be very pleased with this tablet.
Lenovo IdeaPad 5 15.6" FHD IPS Touchscreen Laptop | 11th Gen Intel Core i7-1165G7 | 12GB RAM | 512GB SSD | Backlit Keyboard | Fingerprint Reader | Windows 10
Shop now
Lenovo Flex 5 14" 2-in-1 Laptop, 14.0" FHD (1920 x 1080) Touch Display, AMD Ryzen 5 4500U Processor, 16GB DDR4, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Digital Pen Included, Win 10, 81X20005US, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook Duet, 2-in-1, 10.1" WUXGA (1920 x 1200) Display, MediaTek Helio P60T, 4GB LPDDR4X RAM, 64GB eMCP SSD, Integrated ARM G72 MP3 Graphics, Chrome OS, ZA6F0031US, Ice Blue + Iron Grey
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook S330 Laptop, 14-Inch FHD (1920 x 1080) Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64GB eMMC, Chrome OS, 81JW0000US, Business Black
Shop now
Lenovo N23 2-in-1 Convertible Laptop (2017 ), 11.6" Touchscreen HD IPS Display, Intel Celeron Dual Core Processor Up to 2.5 GHz, 4GB RAM, 32GB SSD, Webcam, Bluetooth, Windows 10 Professional
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Windows 8.1 |
| Dimensions: | 11.89 x 7.48 x 0.43 inchesMetric30.2 x 19 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 28.16 ouncesMetric798.32 gImperial |
| Price: | $ 525.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 11.6 inchesMetric29.5 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 190 pixels per inchMetric74.8 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Core i5 |
| Processor: | 4202Y (Dual-Core 1600 MHz) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Intel HD 4200 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.