Lenovo S5000 is a little outdated device, counting with a high performance Quad-Core processing unit speeding at 1.2 gigahertz, a 7 inches multi-touch screen, and 2 cameras, a 5 MP back camera and a 1.6 megapixels front facing camera.
This device has a beautiful design, with a thickness of just 0.3". The Lenovo S5000 only has 4.6" long, but it is able to fit a a 7" screen. This device is for sale in color white. This device is much lighter than what you would expect from a tablet like this.
Lenovo designed the Lenovo S5000 with a interesting 7-inches screen, and a resolution of 800 x 1280 , which makes everything look beautiful. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, with a brightness of 350 candela/m2 and allows multi-touch gestures.
Lenovo ships the Lenovo S5000 with an extremely powerful Quad-Core processing unit clocking at 1.2 gigahertz, packed into a MediaTek MT8389 system chip with only 1 GB RAM memory which is a little bit low considering the Lenovo S5000's awesome processor. Handling graphic calculations, it also has a PowerVR SGX544 graphic processing unit speeding at 200 megahertz. This tablet comes with a good 16 GB internal storage and whereas it doesn't include a slot for an external memory card, it should be enough to store hundreds of applications, but it might not be enough if you are planning to install a couple of the heaviest games available nowadays or taking tons of pictures and videos.
This tablet has two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 1.6 megapixels front side camera. Additionally, the camera features auto-focus.
The Lenovo S5000 uses a 3450 mAh amazing Li-Polymer removable battery, enough to provide this device with an incredibly long battery life.
The Lenovo S5000 has Wi-Fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a wireless modem), HSPA+ (4G) connectivity, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast connectivity, over HSDPA and HSUPA technologies. This tablet uses a Micro SIM card to use GSM services.
This device also includes some nice characteristics as Bluetooth and GPS Localization, and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This tablet is priced around $ 139, which is high for comparing with similar tablet devices. The Lenovo S5000 is the correct option for you it doesn't matter whether you will use it for playing games or are looking for a tablet device to mainly use social networks.
Lenovo Flex 5 14" 2-in-1 Laptop, 14.0" FHD (1920 x 1080) Touch Display, AMD Ryzen 5 4500U Processor, 16GB DDR4, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Digital Pen Included, Win 10, 81X20005US, Graphite Grey
Shop now
Lenovo - IdeaPad 3 15" Laptop - Intel Core i3-1005G1-8GB Memory - 256GB SSD - Platinum Grey - 81WE011UUS
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook S330 Laptop, 14-Inch FHD (1920 x 1080) Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64GB eMMC, Chrome OS, 81JW0000US, Business Black
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 3 11" Laptop, 11.6-Inch HD (1366 x 768) IPS Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64 GB eMMC, Chrome OS, 82HG0006US, Blizzard White
Shop now
Lenovo IdeaPad 1 14 14.0" Laptop, 14.0" HD (1366 x 768) Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB DDR4 RAM, 64 GB SSD Storage, Intel UHD Graphics 600, Win 10 in S Mode, 81VU0079US, Ice Blue
Shop now
lenovo ThinkCentre M93p Business Class Desktop, Quad Core i7 4770 3.4Ghz, 16GB DDR3 RAM, 512GB SSD Hard Drive, DVD-RW, Windows 10 Pro (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.60 x 7.50 x 0.30 inchesMetric11.68 x 19.05 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 8.68 ouncesMetric246.07 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 139.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 216 pixels per inchMetric85.04 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 350 cd/m2 |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT8389 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (800 MHz) |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3450 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.6 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.