Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) is a powerful tablet, featuring a 1330 MHz Quad-Core processor, a pretty big 8-inches multi-touch capacitive display, and 2 cameras, an 8 megapixels back camera and a 1.6 mega-pixels front-facing camera.
Lenovo equipped this device with an extremely powerful 1.33 GHz Quad-Core 64 bits CPU and a large 2 GB RAM. A great advantage of the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) is its big 32 GB internal memory and an external memory slot, which allows the user to store hundreds of apps and even the largest games currently available without even thinking about how much memory is left.
The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) is just 0.28" thick, making it one of the thinnest tablets in the market. This tablet is a very compact portable tablet, given that it features a 8 inches display and it is only 8.27 inches long. The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) is only available in color black. It appears that Lenovo forgot about optimizing the weight in this 15.03 ounces tablet.
This tablet has two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 1.6 mega-pixels front camera. In addition, this tablet device's camera also includes auto-focus.
Lenovo equipped this tablet with a nice 8 inches display, and a resolution of 1200 x 1920 , making everything look colorful and brightful. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This device counts with a 6400 mAh large Li-Ion replaceable battery that provides this tablet an extremely long battery life.
The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) features WiFi capability (although it can't be shared with other devices acting as a wireless router). The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Windows) uses a SIM card for GSM carriers.
This tablet also comes with Bluetooth, and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This tablet is very overpriced considering it costs $ 619, while some similar tablets can be found for much less money. It doesn't matter whether you need a device to majorly use social networks and internet browsing, are looking for a gamer tablet device, are an amateur photographer or are looking for a tablet for work, you will probably be very pleased with this tablet.
Lenovo Yoga Tab 3 - HD 8" Android Tablet Computer (Qualcomm Snapdragon APQ8009, 2GB RAM, 16GB SSD) ZA090094US,Black
Shop now
Lenovo Yoga Smart Tab, 10.1" FHD Android Tablet, Octa-Core Processor, 64GB Storage, 4GB RAM, Iron Grey, ZA3V0005US
Shop now
Lenovo Tab M8 Tablet, 8" HD Android Tablet, Quad-Core Processor, 2GHz, 32GB Storage, Full Metal Cover, Long Battery Life, Android 9 Pie, ZA5G0060US, Slate Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Windows 8.1 |
| Dimensions: | 8.27 x 5.87 x 0.28 inchesMetric21.01 x 14.91 x 0.71 cmImperial |
| Weight: | 15.03 ouncesMetric426.09 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 619.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Pixel density: | 283 pixels per inchMetric111.42 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Intel HD Graphics |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 6400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 1.6 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.