BlackBerry 9720 is a mid-end BlackBerry device, packing a 5 megapixels back side camera, a small 2.8 inches multi touch display and a good 806 MHz processing unit.
This cellphone is powered by a fast CPU clocking at 806 MHz and 512 MB RAM memory. This device counts with a 524,29 MB internal storage, a small amount that might be enough for some basic users knowing that it also has an external SD slot to store songs, photos and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This phone isn't a compact phone, given that it is 4.48" long and 2.6 inches wide,but it just holds a 2.8 inches screen. This phone isn't very light for a device this size, with a weight of 4.23 oz. The BlackBerry 9720 is available in a variety of color variations like black, purple, pink, blue and white.
This phone is equipped with only a 5 megapixels back facing camera. Additionally, the camera features digital image stabilization and flash.
Blackberry designed this device with a good looking 2.8 inches screen, and a resolution of 360 x 480 , giving this phone a nice image quality.
This phone offers wifi capability (which it can share with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G fast connectivity, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
This cellphone counts with a 1450 mAh medium capacity replaceable battery providing the BlackBerry 9720 with a quite short battery duration. Blackberry informs a 432 hs stand by time and a 7 hs talk time for this phone.
This phone also features a handful of nice characteristics as Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Localization and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone costs 315 dollars, high for this type of phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry 7.1 |
| Dimensions: | 4.48 x 2.60 x 0.47 inchesMetric11.38 x 6.6 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Pink, Purple and White |
| Price: | $ 315.00 |
Display | |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 360 pixels |
| Pixel density: | 214 pixels per inchMetric84.25 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Tavor MG1 (Single-Core 806 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Stand-by Time: | 432 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Digital Image Stabilization |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.