BLU Vivo Air is an interesting cellphone, including a big 4.8-inches capacitive touch-screen, an exceptional Octa-Core processing unit ticking at 1700 megahertz, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front facing camera.
BLU sells the BLU Vivo Air with a high speed 1.7 GHz Octa-Core processor, included in the MediaTek MT6592 system chip and only 1 GB RAM memory which is a bit disappointing comparing with this device's powerful processor. To collaborate with graphic intensive games and apps, it also counts with an ARM Mali-450 GPU clocking at 650 MHz. This phone counts with a 16 GB quite big internal memory and although it doesn't have an SD card slot, it should be enough to install hundreds of games and applications, but it might not be enough if you are fan of the largest games currently available or taking tons of photos and videos.
The BLU Vivo Air is very thin, being just 0.2" thick. The BLU Vivo Air just has 5.5" long and 2.65 inches wide, but it still manages to hold a 4.8 inches screen. This cellphone is much lighter than what one would think about a cellphone like this. This phone is available in two color options, black and white.
This device is equipped with a incredible 4.8 inches screen with a 1280 x 720 (HD) resolution, providing this phone with a high level image quality. Its screen uses AMOLED capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The BLU Vivo Air features two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front side camera. It also films Full HD 1920x1080 videos at 30 fps. To complete the camera, it also counts with multiple useful features like flash, face detection shooting, auto-focus, HDR mode, smile detection shooting and geo tagging.
This cellphone counts with a large 2100 mAh Li-Ion non-removable battery that can keep this phone running for several hours, but you may need to charge it if you use it heavily. BLU claims this cellphone has a 24 hours talk time and a 750 hours stand by time. An issue to evaluate is that this phone's battery is non-replaceable so you can't change it when it starts to lose its charge, even though with so much capacity you will probably discard this phone before that happens.
This device counts with wifi connectivity (which can be shared with other devices acting as a mobile hotspot). The BLU Vivo Air works with a Micro SIM card for GSM services.
The BLU Vivo Air also includes a couple nice features like Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is not a very good choice considering it is priced $ 165, and some similar cellphones cost a lot less than that.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.50 x 2.65 x 0.20 inchesMetric13.97 x 6.73 x 0.51 cmImperial |
| Weight: | 3.42 ouncesMetric96.96 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 165.00 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (16M colors) |
| Size: | 4.8 inchesMetric12.2 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 306 pixels per inchMetric120.47 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6592 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Octa-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 (650 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Stand-by Time: | 750 hours |
| Talk Time: | 24 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.