BLU Vivo IV is a nice cellphone, equipped with a comfortable 5-inches multi-touch display, an extremely powerful 1.7 gigahertz Octa-Core processing unit, and 2 cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front side camera. Is that all? Not at all, it's just the shortest summary in history.
This cellphone is a compact phone, taking into consideration it presents a 5" display and it is just 5.71 inches long. This device is incredibly slim and stilized, with a thickness of just 0.22 inches. The BLU Vivo IV is much lighter than what you would expect from a cellphone this size. The BLU Vivo IV is sold in three different color options, black, white and gold.
BLU packed the BLU Vivo IV with a incredible 5" display, and a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, which makes everything look absolutely great. This display uses Super AMOLED capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This cellphone comes with a MediaTek MT6592 chip, packing a high performance 1700 MHz Octa-Core processing unit and a huge 2 GB RAM. To collaborate with graphic calculations, it also counts with a 650 MHz ARM Mali-450 graphic processing unit. A nice aspect of the BLU Vivo IV is its big 16 GB internal storage memory and though it doesn't have a slot for an external memory card, it should be enough to store a couple hundred apps and games, although it probably wouldn't be suitable if you are planning to install some of the largest games currently available.
This device offers wifi connectivity (and it can be provided to other devices around, acting as a router or modem), 4G HSPA+ internet connection, that is not as fast as LTE networks and 3G fast data connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM connection.
This device is equipped with two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front side camera. It can also film Full HD 1920x1080 videos at 30 fps. The camera also has some useful features like flash, HDR mode, face detection shooting and geo tagging.
The BLU Vivo IV also comes with a couple useful features like Bluetooth (4.0), GPS (Global Positioning System) and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The BLU Vivo IV counts with amassive 2300 mAh Li-Polymer non-removable battery providing this cellphone a good battery duration. BLU informs a 750 hs stand by time and a 24 hs talk time for this phone. An issue to take into consideration is that this phone's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to have trouble holding its charge, although with so much capacity you will probably discard this device before it becomes a real problem.
This phone costs about $ 155, which is a very high price for a phone this level. It doesn't matter whether you will use it as a social cellphone or want a phone to play games, you will probably be very satisfied with it.
Samsung Galaxy A20s, A207M, 32GB, GSM, Unlocked Phone, Dual-SIM, Blue
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.71 x 2.76 x 0.22 inchesMetric14.5 x 7.01 x 0.56 cmImperial |
| Weight: | 4.69 ouncesMetric132.96 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6592 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Octa-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 (650 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Stand-by Time: | 750 hours |
| Talk Time: | 24 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.