GIGABYTE GSmart Tuku T2 is a decent cellphone, packing a 4 inches multi touch screen, a Dual-Core processor speeding at 1 GHz, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front camera. But it's time to get into some more detail.
This phone is sold in a wide range of color options, black, orange, green, blue and white. This phone is very thin and looks really nice, while it's not so slim as many other phones on sale, with a thickness of 0.46 inches. Gigabyte didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.41 ounces phone.
Gigabyte ships this phone with a Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225 chip, holding a fast 1000 MHz Dual-Core processor with 512 MB of RAM. Collaborating with graphic intensive applications, it also counts with a 245 MHz Adreno 203 graphic processing unit.
The GIGABYTE GSmart Tuku T2 is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 megapixels front side camera. The camera also has flash.
Gigabyte equipped this phone with a good level 4 inches screen, and a resolution of 800 x 480 , providing this cellphone with a detailed graphical experience. This screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone provides wifi connectivity (although it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, using HSPA and EDGE technologies. This device supports dual sim so it can to work with 2 different carriers or phone lines in the same phone.
The GIGABYTE GSmart Tuku T2 comes with a 1500 mAh mid capacity Li-Ion removable battery, which is quite poor for a cellphone like this. This device has a reported 225 hs stand by time and a 7 hs talk time according to Gigabyte.
This cellphone also comes with a few nice features such as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The GIGABYTE GSmart Tuku T2 is priced around $ 155, which is not cheap for this type of cellphone.
GIGABYTE AERO 17 HDR XD - 17.3" UHD 4k IPS Anti-Glare, Intel Core i7, NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU 8GB GDDR6, 16GB RAM, 1TB SSD, Win10 Pro, Creator Laptop (AERO 17 HDR XD-73US524SP)
Shop now
GIGABYTE AERO 15 OLED YD - 15.6" UHD 4k AMOLED IPS, Intel Core i7, NVIDIA GeForce RTX 3080 Laptop GPU 8GB GDDR6, 16GB RAM, 1TB SSD, Win10 Pro, Creator Laptop (AERO 15 OLED YD-73US624SP)
Shop now
GIGABYTE B550 AORUS PRO AC (AM4 AMD/B550/ATX/Dual M.2/SATA 6Gb/s/USB 3.2 Gen 2/Intel Dual Band 802.11AC WiFi/2.5 GbE LAN/PCIe 4.0/RGB Fusion 2.0/DDR4/Gaming Motherboard)
Shop now
GIGABYTE B550 AORUS Elite (AM4 AMD/B550/ATX/Dual M.2/SATA 6Gb/s/USB 3.2 Gen 2/2.5 GbE LAN/Realtek ALC1200/HDMI/DP/PCIe4.0/DDR4/Gaming Motherboard)
Shop now
Gigabyte B550M AORUS PRO-P (AMD Ryzen 5000/B550/Micro ATX/M.2 Thermal Guard/HDMI/DVI/USB 3.2 Gen 2/DDR4/Motherboard)
Shop now
GIGABYTE Z390 UD (LGA 1151 (300 Series) Intel Z390 SATA 6Gb/s ATX Intel Motherboard for Cryptocurrency Mining with above 4G Decoding, 6 x PCIe Slots)
Shop now
GIGABYTE B460M DS3H V2 (LGA 1200/ Intel/ B460/ Micro-ATX/M.2/ SATA 6Gb/s/USB 3.2 Gen 1/ Motherboard)
Shop now
GIGABYTE GeForce RTX 3090 Vision OC 24G Graphics Card, 3X WINDFORCE Fans, 24GB 384-bit GDDR6X, GV-N3090VISION OC-24GD Video Card
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gigabyte |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 4.88 x 2.50 x 0.46 inchesMetric12.4 x 6.35 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Green, Orange and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225 |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 225 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.