Gionee Gpad G3 is a not so powerful phone, having an exceptional Quad-Core processing unit speeding at 1.2 gigahertz, a really big 5.5" touch-screen, and two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front camera.
Gionee equipped this device with a Mediatek MT6589 system chip, packing an extremely powerful Quad-Core processor clocking at 1200 MHz and only 512 MB RAM which is a little disappointing comparing with the Gionee Gpad G3's powerful CPU. Graphic intensive applications and games usually uses lots of CPU processing time, so it also has a 384 megahertz PowerVR SGX544 graphic processing unit to improve overall performance. This cellphone comes with a 4 GB internal storage, a reasonable quantity that should be having that this cellphone also has an external SD slot to store songs, pictures and videos.
The Gionee Gpad G3 is extremely slim and good-looking, being just 0.38" thick. This device is a very compact device, taking into consideration it packs a 5.5" display and it has just 6.19" long and 3.12 inches wide.
This cellphone has two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. It can also capture videos in 1280x720 (HD). In addition, this cellphone's camera also includes flash.
This phone includes a interesting 5.5 inches display with a 854 x 480 resolution, making everything look quite nice.
This cellphone counts with Wi-Fi connection (which it can provide to other devices around, as a mobile hotspot). The Gionee Gpad G3 uses two SIM cards so it's able to work with two different phone numbers and even different carriers in the same cellphone.
This phone uses a 2250 mAh large Li-Ion replaceable battery, which isn't very much for a phone like this.
This cellphone also features a couple interesting features such as Bluetooth (4.0), GPS Geolocation and Radio, and a few sensors likeAccelerometer and Compass.
Gionee is offering this device for $ 95, which is expensive for a device this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 6.19 x 3.12 x 0.38 inchesMetric15.72 x 7.92 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 95.00 |
Display | |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 178 pixels per inchMetric70.08 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6589 |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2250 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.