HP Slate 7 VoiceTab is a fair quality device, equipped with a 1.2 GHz Quad-Core processing unit, an enormous 7-inches screen, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 2 MP front side camera.
This phone is a very compact device, taking into account that it presents a 7 inches screen and it's just 0 inches long. This cellphone is for sale in many different colors: black, purple, pink, green, blue and white.
This device is equipped with a good level 7 inches screen with a 1280 x 800 resolution, which makes everything look great. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone is powered by a Marvell PXA1088 system chip, which holds a powerful 1200 megahertz Quad-Core CPU with 1 GB of RAM. A good advantage of this phone is the 16 GB quite big internal memory and a slot for external memory cards, enough to store a couple hundred apps and games without running out of space.
This phone has two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 2 mega-pixels front side camera. The camera also includes auto-focus.
This cellphone offers WiFi connection (although it can't provide it to other devices around, acting as a wireless modem) and 3G data connection, using EDGE technologies. This device doesn't use a sim card, because it's not a GSM enabled device.
This phone comes with amassive 4100 mAh Li-Polymer replaceable battery, enough to provide this cellphone with a great battery duration.
The HP Slate 7 VoiceTab also comes with a handful of cool characteristics like Bluetooth (3.0, EDR) and GPS Localization, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is being sold for about 155 dollars, very expensive for comparing with other similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Weight: | 11.46 ouncesMetric324.89 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Green, Pink, Purple and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels |
| Pixel density: | 216 pixels per inchMetric85.04 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Marvell PXA1088 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (1333 MHz) |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.