HTC Desire 210 is a decent cellphone, with a 4" multi touch screen, a fast Dual-Core processor running at 1 GHz, a 5 MP back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera.
HTC ships this cellphone with a great performance 1000 megahertz Dual-Core processor and 512 MB of RAM. This phone comes with a medium 4 GB internal storage memory, which is quite good considering it also has a slot for an SD memory card to store songs, photographs and videos.
This phone's thickness , 0.41 inches, is a bit far from today's standards, but it still feels comfortable in the user's hand. This time, it seems like HTC decided not to care so much about the weight in this 4.59 ounces phone.
HTC packed this phone with a good level 4-inches display, and a 800 x 480 resolution, which makes everything look vivid.
The HTC Desire 210 has two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front camera. The HTC Desire 210 can also film videos in HD 1280x720.
The HTC Desire 210 offers wi-fi connection (although it can't provide it to other devices as a mobile hotspot). The HTC Desire 210 comes with two Micro SIM cards to be able to to use 2 different phone lines and even different carriers.
This phone comes with a mid capacity 1300 mAh battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage.
This device also comes with a few nice features like Bluetooth (4.0) and GPS (Global Positioning System), and some sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is priced about $ 155, expensive for this kind of cellphone.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.95 x 2.56 x 0.41 inchesMetric12.57 x 6.5 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.