HTC Nexus One is a mid-to-low level Android phone, packed with a 5 megapixels back side camera, a powerful processor clocking at 1 gigahertz and a medium 3.7" capacitive display.
The HTC Nexus One is quite slim and looks really nice, though it's not close to being one of the thinnest cellphones out there, with a thickness of 0.45". This time, it seems like HTC didn't care so much about the weight in this 4.59 oz cellphone.
The HTC Nexus One is equipped with a very good 800 x 480 3.7" screen, which makes everything look colorful and brightful. This screen uses AMOLED capacitive technology, but it can't detect multi touch gestures.
HTC decided to sell this phone with a great performance processing unit speeding at 1000 MHz, bundled in the Qualcomm Snapdragon S1 QSD8250 system chip and 512 MB of RAM. To collaborate with graphic calculations, it also uses a 128 MHz Adreno 200 graphics processing unit.
The HTC Nexus One has only a 5 megapixels back side camera. It can also film videos in 720x480 at 20 fps. Additionally, this device's camera also counts with a couple of nice characteristics like flash, geo tagging and auto-focus.
This device packs a 1400 mAh medium Li-Ion replaceable battery that provides the HTC Nexus One a poor battery lifecompared to other devices. This cellphone has a reported 10 hours talk time and a 290 hs stand by time according to HTC.
This phone provides WiFi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot) and fast 3G internet connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM carriers.
The HTC Nexus One also comes with a handful of interesting characteristics like Bluetooth (2.1) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The HTC Nexus One is very overvalued considering it is sold for 345 dollars, and some similar cellphones are offerred way cheaper than that.
HTC One M9 Unlocked GSM 4G LTE 20MP Camera Smartphone (Silver/Gold)
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 2.3.4, 2.2, 2.1 |
| Also Known As: | Google Nexus One |
| Dimensions: | 4.69 x 2.35 x 0.45 inchesMetric11.91 x 5.97 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Price: | $ 345.00 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 252 pixels per inchMetric99.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 QSD8250 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 290 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 720 x 480 (20 fps) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.