LG L Fino is a mid-end phone, packed with a great performance 1200 megahertz Quad-Core processor, a 4.5 inches multi-touch screen, an 8 MP back camera and a 0.3 MP front-facing camera. We will get a better understanding of this phone's advantages when we get into more details.
LG ships this phone with a good performance 1.2 GHz Quad-Core processing unit and 1 GB of RAM. This cellphone comes with a medium 4 GB internal storage memory, which is enough for most users knowing that this phone also has an SD card slot .
This device is quite a compact cellphone, taking into account that it features a 4.5" display and it only has 5.02" long. This cellphone is sold in multiple color variations like black, green, red, white and gold.
This cellphone features two cameras, an 8 MP back camera and a 0.3 MP front side camera. It is capable of capturing videos in 800x480 at 30 frames per second. This cellphone also includes a few useful characteristics like auto-focus, flash, face detection shooting, smile detection shooting and geo tagging.
LG equipped the LG L Fino with a good level 4.5 inches display, and a 800 x 480 resolution, making everything look very nice. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone counts with wi-fi connection (although it can't share it with other devices as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) internet connection, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G connection type, supported by HSDPA and EDGE technologies. The LG L Fino has two Micro SIM cards to be able to to use two different carriers or phone numbers.
This cellphone also comes with a couple of nice characteristics as Bluetooth (4.0) and GPS Geolocation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone uses a 1900 mAh mid capacity Li-Ion battery that can keep this phone running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily.
LG is selling this cellphone for 125 dollars, which is not a really offer for a phone this level. No matter whether you will use this device to play tons of games or want a social device, this cellphone is a great option . When buying this phone you also get USB Data Cable, Quick Start Guide, Stereo Ear Microphone and Charger.
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG V40 ThinQ 64GB GSM Unlocked (AT&T/T-Mobile) 5-Camera Smartphone w/ 6.4" QHD+ Display - Aurora Black (Renewed)
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Also Known As: | LG G2 Lite |
| Product code: | D295 |
| Dimensions: | 5.02 x 2.67 x 0.47 inchesMetric12.75 x 6.78 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gold, Green, Red and White |
| Accessories: | Charger, Quick Start Guide, Stereo Ear Microphone, USB Data Cable |
| Price: | $ 125.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 207 pixels per inchMetric81.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 800 x 480 (30 fps) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.