Micromax A87 NINJA 4.0 is a low-end cellphone, with a 2 megapixels back facing camera, a 4-inches touch-screen and a good performance processing unit ticking at 1000 MHz.
This cellphone's thickness , 0.46", is a bit far from nowadays standards, but it still feels quite fine in the hand.
The Micromax A87 NINJA 4.0 includes a very good 4" display with a 800 x 480 resolution, which makes all images and movies look very nice. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
Micromax decided to build this phone with a Qualcomm Snapdragon MSM7227A chip, holding a fast processing unit running at 1000 MHz with just 256 MB RAM memory. Helping with graphic rendering, it also counts with a 128 megahertz Adreno 200 graphics processing unit. The Micromax A87 NINJA 4.0 comes with a 133,12 MB internal storage, which might be enough for basic users knowing that it also has an SD extension slot to store pictures and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
This phone only features a 2 MP back facing camera.
The Micromax A87 NINJA 4.0 provides Wi-Fi capability (although it can't be provided to other devices acting as a wireless modem) and fast 3G data connection, supported by HSPA and EDGE technologies. This cellphone has dual sim cards to be able to to work with 2 different carriers or phone numbers.
The Micromax A87 NINJA 4.0 features a good 1400 mAh battery, which is quite low for a thirsty phone like this. Micromax informs a stand by time of 175 hours and a talk time of 5 hs for this cellphone.
The Micromax A87 NINJA 4.0 also comes with some nice characteristics as Bluetooth (allows communication with other devices, computers, and accessories), GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Micromax A87 NINJA 4.0 is very expensive considering it is priced 155 dollars, and some similar cellphones are being sold much cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 2.3.5 |
| Dimensions: | 4.91 x 2.52 x 0.46 inchesMetric12.47 x 6.4 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon MSM7227A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB (200 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 133,12 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 175 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.