Micromax A89 Ninja is an outdated Android phone, packing a 3 MP back-facing camera, a powerful Dual-Core CPU ticking at 1000 MHz and a 4-inches multi-touch screen. Let's take a closer view of what this cellphone can do.
Micromax decided to sell this phone with a powerful 1000 megahertz Dual-Core CPU, included in a Mediatek MT6577 system chip and 512 MB of RAM memory. To handle graphic calculations, this phone also uses a 200 megahertz PowerVR SGX531 GPU.
This phone is just 0 inches long, but it is still able to fit a a 4" display. This phone is available only in black color.
This cellphone only has a 3 MP back side camera.
Micromax packed this phone with a nice 4 inches display, and a resolution of 800 x 480 , providing this cellphone with a very good graphic quality. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Micromax A89 Ninja uses a mid sized 1450 mAh battery that provides the Micromax A89 Ninja a quite short battery lifecompared to other phones. Micromax afirms this phone has a stand by time of 170 hs and a talk time of 4 hs.
This cellphone features wi-fi connection (but it can't be provided to other devices acting as a router) and the fastest 3G data connection, over HSPA and EDGE technologies. This phone has two SIM cards so it can to work with two different phone numbers at the same time.
This cellphone also includes a handful of cool characteristics as Bluetooth (2.1), GPS and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Micromax A89 Ninja is being sold for about 155 dollars, which is expensive for a cellphone this level.
Work Speaker for Micromax A89 Ninja Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6577 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531 (200 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Stand-by Time: | 170 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.