Samsung Galaxy Centura is a mid level phone, which counts with a good processing unit clocking at 800 MHz, a 3.5 inches touch-screen and a 3 MP back-facing camera.
The Samsung Galaxy Centura ships with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7625A chip, which holds a good 800 MHz CPU with 512 MB RAM memory. To help with graphic rendering, it also counts with a 128 megahertz Adreno 200 graphic processing unit. This phone comes with a passable 4 GB internal memory, which is enough for most users having that the Samsung Galaxy Centura also has an SD memory card expansion slot .
Apparently Samsung didn't care about the weight in this 4.4 ounces phone. This phone is quite slim and looks really nice, but it's not close to being one of the thinnest phones out there, with a thickness of 0.45 inches.
The Samsung Galaxy Centura includes an average 3.5 inches screen with a 480 x 320 resolution, which makes everything look good. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone features WiFi connectivity (but it can't be shared with other devices around, as a mobile mobile hotspot). This phone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
The Centura is only equipped with a 3 MP back camera. Additionally, the camera includes geo tagging.
This phone also includes a couple of useful features like Bluetooth (enables communication with other phones and accessories) and GPS Navigation, and a couple sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone counts with a medium capacity 1500 mAh Li-Ion battery, which is not really enough for a phone like this. This cellphone has a reported talk time of 7 hs and a stand by time of 240 hs according to Samsung.
Samsung is selling the Centura for $ 120, which is not a really offer for this type of cellphone.
Samsung Galaxy S8, 64GB, Midnight Black - For AT&T / T-Mobile (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy S10+, 128GB, Prism Black - Unlocked (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A12 (A125M) 64GB Dual SIM, GSM Unlocked, (CDMA Verizon/Sprint Not Supported) Smartphone Latin American Version No Warranty (Black)
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
Samsung Galaxy S21+ Plus 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 8K Video 12MP High Res, Phantom Violet
Shop now
Samsung Galaxy A12 (64GB, 4GB) 6.5" HD+, Quad Camera, 5000mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked Global 4G Volte (T-Mobile, AT&T, Metro) International Model A125M/DS (64GB SD Bundle, Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Product code: | SCH-S738, SCH-S738C |
| Dimensions: | 4.40 x 2.40 x 0.45 inchesMetric11.18 x 6.1 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 4.40 ouncesMetric124.74 gImperial |
| Price: | $ 120.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7625A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.