ViewSonic V350 is a low-end Android phone, equipped with a medium 3.5-inches multi touch screen, a good 600 MHz CPU and a 5 megapixels back camera. That's everything we have to say? Not at all, it's only the introduction of this in-depth review.
Viewsonic sells this cellphone with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 chip, holding a good 600 megahertz processor with 512 MB RAM.
It appears that Viewsonic forgot about weight optimization in this 4.41 oz phone.
This phone is equipped with only a 5 MP back camera. To complete the camera, it also features auto-focus.
This cellphone has an average 3.5-inches display with a 480 x 320 resolution, which makes everything look quite good. This display uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The ViewSonic V350 offers wi-fi connection (although it can't share it with other devices around, acting as a hotspot) and the fastest 3G data connection, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This device supports dual sim cards to be able to to use 2 different phone lines or carriers in the same phone.
This device packs a 1400 mAh mid capacity Li-Polymer removable battery that can keep it running for many hours, although you will probably need to charge it even after moderate usage.
The ViewSonic V350 also includes a few useful characteristics as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is really expensive considering it is priced 1950 dollars, while other similar phones cost a lot less than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Viewsonic |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.49 x 2.40 x 0.49 inchesMetric11.4 x 6.1 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Price: | $ 1950.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.